Post

Złoto – dlaczego jest synonimem luksusu?

W przeciwieństwie do innych metali złoto zachowuje swój status dzięki trzem charakterystycznym właściwościom: rzadkości, trwałości i ciągliwości.

Deficyt

Złoto nie byłoby tak poszukiwane, gdyby można je było łatwo wydobywać, jak na przykład aluminium - metal występujący w największej ilości w skorupie ziemskiej. Z drugiej strony, gdyby złoto było tak rzadkie, jak rod (jego roczna produkcja to około 1/10 produkcji złota), również wpłynęłoby to negatywnie na jego atrakcyjność. Wyjątkowość złota polega na tym, że jest ono na tyle rzadkie, aby je docenić i na tyle rozpowszechnione, że można je znaleźć i wykorzystać na całym świecie.

Trwałość

Złoto jest uważane za jeden z najtrwalszych metali na naszej planecie. Nie rdzewieje ani nie matowieje. Praktycznie niczego się nie „boi”, a negatywny wpływ na niego jest możliwy tylko w bardzo specyficznych (jeśli nie laboratoryjnych) warunkach. Trwałość złota sprawia, że jest to doskonały materiał inwestycyjny. Z tego powodu był używany jako waluta w całej historii ludzkości. W świecie pełnym zawirowań złoto dosłownie wytrzymuje próbę czasu.

Plastyczność

Trzecią ważną właściwością złota jest jego plastyczność. Złoto to jeden z najbardziej plastycznych metali na świecie. Czyste złoto jest niesamowicie elastyczne, co sprawia, że można je stosunkowo łatwo zmieniać. Dzięki tej właściwości złoto można rozłupywać, wytapiać i transportować przy minimalnym wysiłku. Dlatego przez większość historii złoto było używane jako waluta w takiej czy innej formie. Wszystko zmieniło się po zniesieniu standardu złota w 1973 roku. Od tego czasu cena złota wzrosła ze 156 USD za uncję do 1750 USD za uncję. Po uwzględnieniu inflacji realna wartość złota się podwoiła.

złota biżuteria

Biżuteria

Złoto jest ponadczasowe. Złota biżuteria wykopana ze stanowisk archeologicznych wygląda tak dobrze, jak wtedy, gdy nosiła ją ktoś 2500 lat temu. Noszenie złota jest bezpieczne. Nie musisz się martwić pójściem na basen, do sauny czy na plażę - złoto nie zmieni swojej barwy ani pod wpływem słońca, wody czy temperatury. Złoto jest synonimem statusu. Nigdy nie wychodzi z mody. W każdym sezonie projektanci decydują się na użycie biżuterii wykonanej właśnie ze złota. Moda może kierunkować się na złoto żółte, białe czy czerwone, ale nadal podstawą jest tutaj ponadczasowy kruszec. Złote kolczyki, dodatki do butów, pierścionki – są ponadczasowe i zawsze będą eleganckie, a właścicielka takiej biżuterii cieszyć się będzie poważaniem. Nie bez powodu złoto jest tym kruszcem, który pojawia się w filmach, książkach czy dziełach sztuki. Można nazwać, że jest to ten szlachetny materiał, któremu ludzkość w pewnym sensie nadała duszę. Ze względu na swoją trwałość może być traktowany jako pamiątka rodzinna. Zdjęcia, filmy czy inne drobiazgi mogą łatwo ulec zniszczeniu, ale biżuteria wykonana ze złota może być łatwo przekazana kolejnemu pokoleniu. Wynika to właśnie z faktu, że złoto przez wieki zachowują swoje pierwotne właściwości oraz wygląd. Dlatego doskonale nadaję się na prezent, a tym bardziej na ślubne obrączki czy pierścionek zaręczynowy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz