Post

Białe złoto vs. Srebro

Jednakowo złoto, jak i srebro mają swoich fanów. Jakie metal wybrać i czym się kierować przy tym wyborze?

Białe Złoto

W naszej świadomości ten szlachetny metal jest silnie kojarzony z kolorem żółtym. Jednak czyste złoto wcale nie jest odporne na zużycie, a jednocześnie jest ciężkie. Nawet zwykły wisior na łańcuszku może być trudny do noszenia. Jednocześnie trzeba obchodzić się z nim ostrożnie. Ponieważ w czystej postaci złoto jest dotykowo miękkie i plastyczne.

Białe złoto to nic innego jak stop czystego metalu z niklem, srebrem lub palladem, które mają bezpośredni wpływ na ostateczny kolor stopu. Próbka pokazuje procent czystego złota w stopie. Próba to trzy liczby, odcisk na wewnętrznej stronie pierścienia oznacza, procent czystego złota w stopie, a tym samym jego jakość. Karat to ten sam wskaźnik, tylko przeliczany z systemu metrycznego na system karatowy. Białe złoto, jeśli chodzi o twardość, znajduję się pomiędzy srebrem a platyną. Srebro będzie najdelikatniejsze, a platyna najbardziej odporna na naprężenia mechaniczne. Wysoka zawartość niklu w pierścionkach z białego złota może powodować reakcje skórne.

Białe złoto uważane jest za bardzo eleganckie, wiele osób ceni je zdecydowanie wyżej niż klasyczne żółte złoto. Jest trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i zachowuje swoje właściwości przez setki lat. Doskonale nadaję się na biżuterię ślubną – pierścionki zaręczynowe i obrączki ślubne. Zaletą białego złota jest też to, że jest uniwersalne. Doskonale komponuje się bez względu na styl, w jakim ubiera się nasza druga połowa czy jeśli chodzi o dopasowanie się do już posiadanej przez nią biżuterii.

srebrna biżuteria

Srebro

Wysokiej jakości srebrne pierścionki mogą być świetnym prezentem bez względu na okazję. Najpierw należy zwrócić uwagę na próbkę pierścienia. Większość z nich będzie miała standard 925, co świadczy o dobrej jakości produktu. W teorii taki pierścionek nie powinien ciemnieć i utleniać się, co docelowo pozwoli na jego noszenie bez konieczności okresowego czyszczenia. Istnieją jednak rzadkie przypadki, w których nawet wysokiej jakości srebro może z czasem ciemnieć.

Następnym punktem będzie konieczność zwrócenia uwagi na konstrukcję pierścionka. Dziś można znaleźć wiele różnych odmian. Obecność klejnotu będzie kolejnym ważnym punktem. Należy mieć świadomość, że istnieją różne rodzaje kamieni, które można włożyć do srebrnych pierścieni. Ponieważ srebro jest szlachetnym materiałem, ten rodzaj pierścionka często można wzbogacić o diamenty, co tylko podkreśla wartość tego prezentu. Czasami srebro jest mieszane z innymi metalami. W takim przypadku pierścionek będzie twardszy, ale co też oczywiste – mniej wartościowy. Do mieszania stosuje się zazwyczaj miedź. Niekiedy możemy się też spotkać ze specyficzną odmianą srebra zwaną oksydowaną. Oznacza to, że srebro zostało pokryte niezwykle cienką warstwą tlenku. Taki zabieg sztucznie postarza biżuterię. Nie jest to jednak zabieg popularny i często stosowany w przypadku tańszej biżuterii. Srebro jest doskonałym wyborem, jeśli chodzi o biżuterię w postaci łańcuszków czy bransoletek.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz