Post

Dlaczego złoto sprawia, że Twoja skóra staje się czarna: 8 powodów i 3 rozwiązania

 

Wielu z nas ma przekłute uszy od dziesięcioleci. Nasze ulubione złote kolczyki nosimy rok w rok, co jakiś czas wymieniając je na nową biżuterię z żółtego kruszcu. Wszystko wydaje się być w porządku, ale w pewnym momencie pojawia się problem: w naszych uszach pojawiają się czarne ślady złota. czarne złote znaki na moich uszach.. Biżuteria jest taka sama, uszy są takie same, a wcześniej nie było żadnych znaków - dziś są. Dlaczego? Dlaczego? I jak sobie z tym radzić? Te niewygodne pytania zadaliśmy lekarzom i jubilerom z Gold.ua.i ich odpowiedzi nagrane specjalnie dla Ciebie.

Problem związany z czernieniem skóry w tych miejscach, które mają kontakt z biżuterią złotą nie jest bynajmniej nowy. Inna sprawa, że u niektórych osób skóra czernieje niemal natychmiast po zetknięciu ze złotem, a u innych podobna reakcja pojawia się po wielu latach. Kiedy, jak mogłoby się wydawać, ma się doświadczenie noszenia złotej biżuterii przez dziesięciolecia, a nawet nie lata. Objawy są różne dla każdego. U niektórych osób skóra ciemnieje tylko w miejscach kontaktu, podczas gdy u innych oprócz ciemnienia pojawia się swędzenie skóry. Niektóre osoby noszące złotą biżuterię zauważyły, że ich palce są spuchnięte od złotych pierścionków, a płatki uszu od złotych kolczyków. Niektórzy zgłaszali nawet charakterystyczne wysypki. I na jedną sztukę złotej biżuterii jest reakcja, na drugą nie. Jaki jest tego powód? Czym różnią się od siebie wyroby z żółtego metalu szlachetnego? Czy należy się bać takich reakcji organizmu? I co najważniejsze - jak je wytłumaczyć? O tym i nie tylko - w naszym dzisiejszym materiale.

Powody, których nauczyliśmy się od jubilerów

 

Jeśli chodzi o metalktóry pozostawia ślad na skóra skóra ludzka ciemny Ostatnią rzeczą, o którą obwiniamy złoto jest fakt, że jest to materiał szlachetny. Zwłaszcza, że cenimy ten szlachetny materiał za jego hipoalergiczne właściwości. Uważa się, że złote kolczyki są bezpieczne do noszenia nawet dla małych księżniczek, które mają zaledwie kilka miesięcy. Dzieje się tak dlatego, że złoto jest całkowicie bezpieczne dla dzieci, a tym bardziej dla dorosłych. Jednak z jakiegoś powodu ta zasada nie działa od czasu do czasu. Zebraliśmy odpowiedzi na to pytanie, "Dlaczego złoto sprawia, że skóra staje się czarna?Odpowiedzi na te pytania udzielili nam eksperci z branży jubilerskiej. Okazuje się, że nie trzeba być lekarzem, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie. Czasami zwykła ludzka logika załatwia sprawę.

Metal szlachetny poniżej standardu

A ściślej mówiąc - po prostu podrobione. Mowa tu z reguły o tureckim złocie, które turyści często przywożą z wakacji jako pamiątkę. Poniższy tekst zapewne zniechęci Was do zakupu takich "pamiątek" z wakacji. Ale tym lepiej. W końcu chodzi o zdrowie - Twoje i Twoich bliskich.

Złota biżuteria jest rzeczywiście podnoszona przez podróżników do rangi narodowej pamiątki tureckiej. Turcja nie ma jednak własnego złota i nigdy nie miała. Kraj ten kupuje metal szlachetny od sprzedawców takich jak Stany Zjednoczone i Niemcy do produkcji biżuterii. Surowiec jest wysokiej jakości, ale to, co dzieje się z nim później, każe miłośnikom tureckiej biżuterii poważnie się zastanowić. Tureccy producenci dodają różne stopy do złota, które kupują na Zachodzie. A metal, który powstaje w wyniku takich manipulacji, jest bardzo daleki od doskonałości. Nie ma on prawie nic wspólnego z oryginalnym surowcem.

Tureccy producenci nie zawsze kontrolują skład ligatury i końcowego produktu, który nosi nazwę popularnego metalu szlachetnego, a w rzeczywistości nim nie jest. Dlatego produkty ukraińskie i tureckie mogą mieć ten sam znak firmowy, ale ich jakość będzie niebiańska. Dlaczego, pomimo negatywnych skóra na materiałCzy nadal będziemy kupować złoto wyprodukowane w Turcji? Odpowiedź jest banalna: powodem jest cena. Złota biżuteria wykonana w naszym kraju lub na Zachodzie jest znacznie droższa. Tureckie złoto jest bardziej przystępne i tańsze.

W tym przypadku ważne jest, aby zrozumieć, że oszczędzanie pieniędzy na złotej biżuterii jest samobójstwem. Kupując złoto tureckie niskiej jakości, po prostu wpadasz w pułapkę marketingową, umiejętnie zastawioną przez tureckich producentów. Najwyższy czas przypomnieć sobie ludową mądrość, że nie wszystko, co się świeci, jest złotem. Tak, to jest metafora, ale w tym przypadku jest ona bardziej istotna niż kiedykolwiek. Nie znaczy to, że turecka złota biżuteria jest złej jakości. W rzeczywistości w tym wspaniałym kraju istnieją wspaniałe marki i znane na całym świecie firmy jubilerskie o solidnej reputacji. Można im naprawdę zaufać, w przeciwieństwie do naciągaczy, którzy rozkładają swoje skarby na stołkach pospiesznie przykrytych etnicznymi dywanikami.

Aby nie paść ofiarą oszustów, zalecamy zapoznanie się z metką na biżuterii przed jej zakupem. .Aby mieć pewność, że biżuteria, którą oglądasz posiada certyfikat Biura Probierczego, przeczytaj informacje na metce i sprawdź, czy została ona zatwierdzona przez producenta. Generalnie rzecz biorąc, uzyskanie znaku jakości i kompleksowej porady od jubilera pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy i wiele błędów.

Nickel

 

Nie jest tajemnicą, że ligatura, która jest dodawana do złota w celu uzyskania twardości, gęstości i trwałości, często zawiera nikiel. Metal ten nie jest hipoalergiczny. Jest raczej dokładnie odwrotnie. Gdy niklu jest niewiele, ludzka skóra w większości przypadków po prostu go nie zauważa. Ale gdy niklu jest trochę więcej lub dużo więcej, skóra zareaguje. Co ciekawe, nie ma natychmiastowej reakcji. Ciało toleruje przez pewien czas, gromadząc negatywne, a gdy kielich jego cierpliwości jest przepełniony, miejsce kontaktu z biżuterią złotą, która zawiera nikiel, są ślady kontaktowego zapalenia skóry. Być może zauważyłeś coś podobnego podczas noszenia paska, którego klamra również wykonana jest z niklu, podczas noszenia biżuterii, a nawet w kontakcie z paskiem na ramię, którego okucia zawierają nikiel. W pewnym momencie Twoja skóra zacznie swędzieć, pojawią się na niej małe czerwone plamki, a czasem nawet lekko ściemnieje w miejscu podrażnienia.

Miedź

Miedź jest metalem, który, podobnie jak nikiel, może być bardzo drażniący dla ludzkiej skóry. Miedź jest najczęściej spotykana w złocie różowym, ponieważ to właśnie ona barwi ten metal szlachetny na tak piękny i delikatny odcień. Wizualnie biżuteria rose gold prezentuje się doskonale, szczególnie na młodych kobietach. Ale nadmiar miedzi w metalu może spowodować bardzo gwałtowną reakcję u niektórych osób.

Brudne złoto

Brudny - dosłownie, nie w przenośni. Nie chodzi tu o fałszerstwa, ani o niską jakość metalu szlachetnego. Chodzi o produkt, który nie był czyszczony przez długi czas. W moim ostatnim artykule "Biżuteria poddana kwarantannie: 12 odpowiedzi na pytanie, jak czyścić biżuterię w domu" szczegółowo opisaliśmy nie tylko sposoby czyszczenia, ale również powody, dla których biżuteria wymaga regularnych "kąpieli". A ewentualne ciemnienie skóry jest jednym z nich.

Kiedy nosimy złote dodatki, nasza skóra wydziela sebum, które trafiając na powierzchnię wyrobu, miesza się z produktami środowiska. W wyniku tego mieszania zachodzi reakcja chemiczna, która pozostawia ciemne ślady na metalu. A te ślady są z kolei czasami odciskane na skórze osoby noszącej biżuterię.

Powody, o których mówią nam specjaliści medyczni

 

Według obserwacji lekarzy specjalistów, którzy z racji wykonywanego zawodu mają możliwość obserwowania przekłutych uszu kobiet, płatek uszny jest jedną z najbardziej trwałych i wytrzymałych części ludzkiego ciała. Płatki uszne z łatwością wytrzymują nawet najbardziej masywny pusset, którego trzon jest znacznie głębszy niż piercing i który drażni ucho od wewnątrz, jeśli jest stale noszony.

Płatki u większości ludzi doskonale tolerują zmianę biżuterii: złotej, platynowej, srebrnej lub stalowej; materiał nie ma znaczenia. Z pewnością są wśród nas tacy, których uszy, wręcz przeciwnie, bardzo wrażliwie reagują na zmianę metali. Ale są oni w mniejszości. Uszy większości ludzi są dość obojętne. Ludzkie płatki uszne są w stanie wytrzymać duże obciążenia: kobieta Kobieta może przez lata nosić kolczyki o bardzo imponującej wielkości lub wadze, podczas gdy płatki mogą ulegać deformacji bardzo powoli, stopniowo i dopiero z biegiem lat wydłużać się. Pomimo tego wszystkiego jednak, problemy są również powszechne. A przyczyn może być wiele.

  1. Pocenie się. Częstym powodem, dla którego kontakt ze złotem może prowadzić do po kontakcie ze złotem.to twój pot. Nie sam pot, ale jego skład. Wiadomo, że gdy ludzki pot jest nasycony azotem, składnik ten reaguje z metalem szlachetnym, powodując ciemne plamy na skórze. Azot gromadzi się w gruczołach potowych, gdy dana osoba nadużywa pokarmów zawierających duże ilości tłuszczów zwierzęcych. Tłuszcze te odkładają się w organizmie, gromadząc azot pod skórą, a następnie substancja ta wydostaje się na zewnątrz wraz z potem. Istnieje również przekonanie, że ta reakcja na złoto jest sposobem ludzkiego ciała na poinformowanie właściciela, że w organizmie jest jakaś usterka. Niektórzy eksperci uważają, że skład potu zmienia się w przypadku problemów z nerkami i wątrobą. Zwolennicy tego punktu widzenia twierdzą, że jeśli skóra ciemnieje od kontaktu z produktami ze złota, sensowne jest podjęcie leczenia przez lekarza specjalistę, lub co najmniej konsultacja. Zgadzamy się, że wizyta u lekarza rodzinnego nie zaszkodzi. Trzeba jednak przyznać, że przytoczone założenie nie zostało jeszcze naukowo udowodnione, nie warto więc brać go na poważnie.
  2. Kosmetyki. Kolejna odpowiedź na pytanie, dlaczego złoto powoduje czernienie skóry.Inną odpowiedzią na pytanie, dlaczego złoto powoduje czernienie skóry, jest to, że jest to spowodowane kontaktem z niektórymi produktami kosmetycznymi. W szczególności te, które zawierają jod. Jod jest znany z tego, że powoduje przyciemnienie Jod jest znany z tego, że wywołuje ciemnienie złota (więcej szczegółów poniżej). Ta czerń jest czasami "odciśnięta" na skórze człowieka. Aby uniknąć takiego problemu, radzimy zapoznać się ze składem preparatu bakteriobójczego, którego używasz do przetarcia płata po przekłuciu. Jeśli produkt zawiera jod, należy zastąpić go produktem bez jodu.
  3. Projekt. Możesz być zaskoczony, ale projekt może być również przyczyną pośrednią czernienie skóry. W biżuterii przeznaczonej do codziennego noszenia, podobnie jak w meblach, ceni się ergonomię. Idealne akcesorium nie powinno mieć ostrych rogów ani podrażniać skóry w kontakcie z nią. Niestety wielu producentów zapomina o tym wymogu, zagłębiając się w estetykę i chęć stworzenia czegoś zaskakującego i oryginalnego. W efekcie dobrze wyglądająca biżuteria jest podatna na uszkodzenia, gdy nosi się ją na skórze, a procesy oksydacyjne zachodzące w kontakcie z łojem i stanem zapalnym skóry powodują czernienie złota i miejsc na ciele, z którymi złoto ma kontakt.
  4. Problemy o charakterze endogenicznym. Postawmy sprawę jasno: problemy lub warunki. Ponieważ na liście przyczyn ciemnienia skóry od noszenia wyrobów ze złota znajduje się np. ciąża. I to nie jest problem, to jest nieskończone szczęście. Jednak w procesie noszenia dziecka w ciele kobiety następuje całkowita zmiana. W szczególności zmienia się skóra. A czynniki, które wcześniej nie wpływały w żaden sposób na skórę, zaczynają być wyzwalaczami. Więc to jest odpowiedź na pytanie, dlaczego przez lata nosiłaś złote kolczyki i wszystko było w porządku, ale w pewnym momencie twoja skóra nagle zaczęła robić się czarna.

Zastanów się, być może ten moment nastąpił właśnie w czasie twojej ciąży. Albo mógł to być jakiś inny warunek lub problem zdrowotny, który wywołał zmiany endogenne.

Podsumowując

Z rozmowy z lekarzami i jubilerami zapamiętaliśmy kilka bardzo ważnych rzeczy. Pierwszym z nich jest to, że wiele sztuk biżuterii sprzedawanej na rynku krajowym i światowym nie jest atraumatyczna. Producenci często zapominają o przestrzeganiu tego kryterium i tworzą produkty, które z jednej strony wywołują efekt "wow", a z drugiej strony podrażniają skórę. Niestety nierzadko zdarza się, że na kolczykach znajduje się znak rozpoznawczy biżuterii, który trafia do wnętrza kolczyka, gdy go nosisz. Dlatego zdecydowanie należy zwrócić na to uwagę przy zakupie, gdyż producent zlekceważył ten wymóg i nie zadbał o Państwa komfort.

Po drugie, złoto samo w sobie jest raczej obojętnym metalem i rzeczywiście jest całkowicie hipoalergiczne. Ale złota biżuteria nie jest wykonana w 100% ze złota. Kawałek z 585 hallmark ma nieco mniej niż 60% żółtego metalu szlachetnego. A w akcesorium ze znakiem 750 procent złota wynosi 75, a i to jest dalekie od 100. Cała reszta to domieszki, czyli ligatura. To właśnie skład ligatury decyduje o tym, jak dobrze czuje się Twoja skóra podczas noszenia złotych kolczyków lub pierścionków.

 

Z tego wynika trzecia teza: jeśli do płata, który ma świeżą ranę, włożymy kawałek biżuterii, istnieje niewiarygodnie wysokie ryzyko, że do komórki dostaną się jony metalu. Istnieje nawet pojęcie medyczne zwane argyrią. Jest to choroba spowodowana długotrwałym odkładaniem się srebra w organizmie człowieka, czego efektem jest bardzo widoczna niebiesko-szara pigmentacja na skórze.

Nie oznacza to jednak, że na rynku nie ma biżuterii wysokiej jakości. Oczywiście są one dostępne, i to w dużych ilościach. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że renomowane marki nigdy nie ukrywają niklu od swoich klientów. Umieszczają informacje o tym na metce i wyraźnie wskazują na zawartość metalu w biżuterii. Jeśli niklu nie ma w ogóle lub jest go tylko dopuszczalna ilość, oznacza to, że przedmiot jest hipoalergiczny, a producent dba o zdrowie i komfort klienta.

Jak rozwiązać problem

Po pierwsze, powinnaś wymienić swoją obecną parę złotych kolczyków na parę zapasową. Najlepiej taki, który jest również złoty. Pomoże Ci to ustalić, w czym tkwi problem. Albo kto. Jeśli reakcja ustąpiła po zmianie kolczyków, problem tkwi w biżuterii. Jeśli reakcja nie ustępuje, problem tkwi w twoim organizmie.

Wizyta u kosmetyczki

Idealnym rozwiązaniem jest kompleksowe i przemyślane podejście do problemu. Najprostszą rzeczą, jaką możesz zrobić, oprócz zmiany pary kolczyków, jest umówienie się na wizytę u kosmetyczki. Najlepiej takiego, u którego przekłuwałeś uszy. Albo kogoś, komu ufasz i z kim widujesz się regularnie. Brak higieny to kolejny problem, który kosmetyczka może łatwo rozwiązać. Czyszczenie kanałów jest jednym z zabiegów kosmetycznych, na które można umówić się w salonie kosmetycznym. Sensowne może być wykonanie tego zabiegu, a następnie wzmocnienie rezultatu kosmetycznej manipulacji poprzez zastąpienie biżuterii kostiumowej lub złota niskiej jakości biżuterią z tytanu lub platyny. Ulubione, ale drażniące kolczyki będziesz mógł odzyskać dopiero wtedy, gdy po ranach nie będzie już śladu.

Umów się na wizytę u lekarza

 

W wielu przypadkach można obejść się bez interwencji lekarza. Jeśli jednak przyczyna czernienia jest endogenna, najlepiej, aby kosmetyczka i lekarz pracowali razem. Złą rzeczą jest to, że lekarze często krytykują specjalistów wykonujących piercing, więc nie zawsze można liczyć na dobrą komunikację. Przedstawiciele tradycyjnej medycyny z jakiegoś powodu uważają, że kosmetolodzy pracują w półlegalnym środowisku. Powodem tego jest, jak się wydaje, stereotyp zrodzony w latach dziewięćdziesiątych, kiedy piercing i tatuaże były czymś nowym, niecharakterystycznym dla społeczeństwa, a rzemieślnicy rzeczywiście często pracowali w półpiwnicach. Ale czasy się zmieniły i tak samo zmieniło się podejście do piercingu ciała. Dziś takie usługi świadczone są w najbardziej znanych salonach w kraju, które są niekiedy kilka razy bardziej sterylne niż państwowe kliniki.

Jeśli lekarz i piercer zgodzą się współpracować w trosce o zdrowie pacjenta, pierwszy zaproponuje leczenie, a drugi opracuje rozwiązania towarzyszące, które nie będą miały na celu wyeliminowania kolczyka z piercingu, ale utrzymanie tej tożsamości i poprawę zdrowia klienta.

Wymień biżuterię

 

Jeśli stwierdzisz, że problemem jest nikiel, usuń kolczyki tak szybko jak to możliwe i zastąp je akcesoriami wykonanymi z metali obojętnych. Możemy zaoferować Państwu następujące alternatywy dla nieszczęsnego niklu:

  • Stop tytanu. ASTM F136 STOP TYTANU;
  • Stop tytanu ASTM 1295;
  • bezniklowe stopy złota i platyny.

Jeśli problemem jest kształt produktu, który terroryzuje Twoją skórę, nie krępuj się go wymienić. To znaczy, nie wahaj się usunąć biżuterii i nosić alternatywne. Jeśli wiesz, że Twoja skóra źle reaguje na nikiel lub miedź, nie powinnaś nosić akcesoriów zawierających ten metal nawet przez jedną noc. Czy nie uważasz, że to dziwne jeść owoce morza, kiedy wiesz, że następnego ranka obudzisz się z silną reakcją alergiczną? Podobnie jest ze złotem.

Dlaczego złoto w uszach robi się czarne?

 

Przyczyny ciemnienia złota, które nosimy na naszych ciałach często pokrywają się z tymi, które wymieniliśmy powyżej: reakcja na pot, kosmetyki, niskiej jakości metal...

  1. Zawartość niklu. Jeśli zauważysz, że na białym złocie pojawiły się ciemne plamki, prawdopodobnie w ligaturze przeważa nikiel. Ciemnienie jest reakcją uczulającego metalu na powietrze. U niektórych osób kontakt skóry z niklem wywołuje rozwój kontaktowego zapalenia skóry. Jest to choroba, w której miejsce kontaktu staje się swędzące, zaczerwienione i pokryte czerwonymi plamkami - wysypka alergiczna. Każda obróbka powinna po prostu przestać wchodzić w kontakt z metalem.
  2. Zawartość miedzi. Jeśli doświadczasz złote kolczyki w uszach stają się ciemneJeśli masz złote kolczyki, które są wykonane z różowego metalu, to najprawdopodobniej jest to wina miedzi. Ten metal utlenia w kontakcie z tlenem, w wyniku czego różowy kolczyk czernieje. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zbyt duża ilość miedzi lub niklu w złocie jest wadą, której Assay Office po prostu nie może zignorować. I jeśli biżuteria, która ciemnieje, nosi znamiona tego organu państwowego, to najprawdopodobniej jest to podróbka.
  3. Kontakt z produktami kosmetycznymi. Skład produktów kosmetycznych jest różny. A biorąc pod uwagę ilość kosmetyków dekoracyjnych i pielęgnacyjnych, których używa współczesna dziewczyna, może być dość trudno zrozumieć, na co zareagowało złoto, ciemniejąc. Z naszych obserwacji wynika jednak, że złoto najczęściej reaguje na krem do twarzy, rozświetlacz czy podkład, ponieważ są to produkty, które najaktywniej stykają się z kolczykami. Możesz nałożyć niewielką ilość makijażu na kolczyk i zobaczyć co się stanie. Metoda eliminacji pomoże Ci znaleźć "winowajcę" i zrozumieć, jaki rodzaj kosmetyku ma wpływ na Twoją ulubioną biżuterię. Przy okazji, dezodoranty i perfumy są również podejrzane. Jeśli więc nie możesz znaleźć "winowajcy" wśród produktów do pielęgnacji skóry, sprawdź te kosmetyki.
  4. Stres, niedobór snu i forsowny wysiłek fizyczny to warunki i zjawiska, które mogą wywołać stres. Wszystkie te warunki i zjawiska wywołują nadmierne pocenie się. Wysoka gorączka, nadmierne pocenie się, stres, bezsenność lub uprawianie sportu przyczyniają się do nadmiernego pocenia się. W niektórych przypadkach wynika to z podwyższonej nerwowości, w innych - z podwyższonej aktywności. Jak wiemy, skład potu niekoniecznie jest najlepszy dla złotej biżuterii.
  5. Pasta polerska. Niektórzy jubilerzy, podczas czyszczenia swoich złotych kawałków z brudu, używają specjalnej pasty, która może prowokować pojawianie się plam na powierzchni metalu. Prawdą jest, że takie przebarwienia są tylko tymczasowe, więc nie ma się czym przejmować. Wystarczy po prostu przetrzeć akcesorium alkoholem, usuwając z powierzchni metalu resztki profesjonalnego środka czyszczącego.

Jeśli po przetarciu alkoholem okaże się, że płytka nie chce zejść, ciemnienie może być reakcją na jod zawarty w niektórych kosmetykach lub środkach dezynfekujących. Niestety, usuwanie plam po jodynie na złocie może być trudne. Być może będziesz musiał zlecić jubilerowi wykonanie tego ponownie.

 

Na koniec jeszcze jedna ważna wskazówka od przedstawicieli zawodów medycznych. Jeśli przebicie w uchu przez długi czas nie goi się, nie należy Zostaw to Nie można dopuścić do tego, aby problem pozostał nieleczony. W takich sytuacjach lekarze i kosmetyczki jednogłośnie zalecają usunięcie kolczyków z uszu i pozostawienie rany do całkowitego zagojenia. Nawet jeśli kanały były w stanie zapalnym przez rok, po wyjęciu biżuterii zagoją się bardzo szybko. Po całkowitym wyleczeniu będziesz mógł ponownie przekłuwać uszy. W przeciwnym razie, problem niezagojonych ran płatowych będzie powodował długotrwały dyskomfort i ból przy każdym nieuporządkowanym ruchu i działaniu. Bądź zdrowa i noś swoją ulubioną biżuterię z przyjemnością!

Komentarze (1)

Anna ,3 maja 2023 9:32

Błagam, poprawcie błędy. Ten artykuł czyta się tak jak wypracowanie kiepskiego ucznia w szóstej klasie... To nie jeden błąd ortograficzny czy brak jednego przecinka... Taka ilość powtórzeń, źle postawione znaki interpunkcyjne, a nawet brak odstępu... Przecież nawet w tej szóstej klasie byście dostali tróję i to max za ten artykuł...

Odpowiedz
Zostaw komentarz