Post

Dlaczego diamenty są tak wyjątkowe?

Diamenty są wykonane z bardzo popularnego materiału zwanego węglem. Jednak jednocześnie uważane są za wyjątkowe kamienie, a ich wartość potrafi osiągnąć astronomiczne kwoty.

Skąd ten fenomen?

Powodem, dla którego diamenty są tak pożądane (poza ich oczywistym zewnętrznym urokiem), jest to, że są niezwykle rzadkie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że diamenty wydobywano od około 1000 rpne i od tego czasu wydobyto mniej więcej 350 ton diamentów. Ponadto tylko niewielki procent ich uważa się za nadający się do produkcji biżuterii. Większość znalezionych diamentów ma rozmiar okruchów i to jest powód, dla którego duże diamenty są tak drogie.

Starożytne zasoby

Uważa się, że diamenty po raz pierwszy znaleziono na brzegach rzek Indii w latach 800-1000 pne. Rodzina królewska i szlachta starożytnych Indii uwielbiała diamenty, nawet przed wynalezieniem szlifowania klejnotów. To Aleksander Wielki przywiózł diamenty z Indii do Europy około 327 pne, gdzie były sprzedawane na średniowiecznych weneckich rynkach i stały się bardzo popularne. Starożytni Grecy przywiązywali do diamentów znaczenie religijne. Uważano, że diamenty to łzy bogów. Diamenty nazywano „adamas”, co oznacza „niezwyciężony”. Były noszone na napierśnikach podczas bitwy, ponieważ uważano, że dodawał noszącemu siły i odwagi. Sztuka szlifowania klejnotów została wynaleziona w 1400 roku, co zwiększyło urok diamentów, umożliwiając odbijanie światła wewnątrz diamentu. Dzięki temu diament świeci jaśniej, co znacznie zwiększyło jego atrakcyjność. Współczesne wydobycie diamentów wiąże się z dużymi złożami diamentów w Afryce, które po raz pierwszy odkryto pod koniec XIX wieku. Nowe technologie przeniosły eksplorację diamentów na nowe głębokości. To

kobieta z naszyjnikiem z diamentu

Symbol miłości: rzadki, zawsze trwały i czysty

Diamenty były czczone w całej historii. Początkowo było to spowodowane jego religijnym znaczeniem jako łzy bogów. Jednak w dzisiejszych czasach diament jest uważany za wieczny symbol miłości.

Klejnot jest idealnym ucieleśnieniem pięknego związku między dwojgiem ludzi, ponieważ jest rzadki, wieczny i czysty - tak jak ich miłość. Diamenty o jakości kamieni szlachetnych są niezwykle rzadkie; kamień będzie trwał wiecznie, ponieważ nie koroduje i jest czystą substancją, ponieważ składa się tylko z atomów węgla. Każdy diament jest cenny i niepowtarzalny. Niektóre kamienie są rzadsze i bardziej różnią się od innych. Najważniejszym parametrem określającym ekskluzywność (cechę) kamienia jest jego waga wyrażona w karatach. Jeden karat to 0,2 grama. Słowo „karat” pochodzi od „karobu”, nasion szarańczynu, pierwotnej jednostki miary używanej przez handlarzy diamentami. Wraz ze wzrostem masy kamienia jego cena rośnie wykładniczo, ponieważ większe kamienie są również rzadsze. Nieczęsto z miliona wydobytych diamentów można wybrać kamień, który po wycięciu waży 1 karat.

Tak więc wraz ze wzrostem masy diamenty stają się rzadsze i bardziej wyjątkowe. Na przykład: cena diamentu o masie 3,00 karata, barwie G, czystości VS2, szlif VG, jest ośmiokrotnie wyższa niż cena diamentu o tych samych właściwościach, o masie 1,00 karata. Zatem waga jest jednym z kluczowych parametrów określających „cechę” diamentów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz