Post

Szmaragd: Esmeralda magia, legendy, właściwości lecznicze i wskazówki dotyczące wyboru klejnotu

Kamień, który znajduje swoich oddanych wielbicieli już od czasów starożytnego Egiptu. Minerał używany w czasach starożytnych do oczyszczania wody i identyfikacji trucizn. Klejnot, który pochłania depresję i jak na dłoni łagodzi stres. Smargald, esmerald, zummurundi... Zgadnijcie co? To prawda: szmaragd jest bohaterem naszych czasów i naszej dzisiejszej historii.

Tak się składa, że często, bezwiednie, myślimy dość stereotypowo. Na przykład, jeśli ktoś zapytałby nas, który kamień jest najcenniejszy na świecie, bez zastanowienia odpowiedzielibyśmy, że diament. Nic w tym dziwnego, gdyż ten cenny minerał od dawna pokryty jest mitami niczym drzewo tajgi gęstym mchem. Nie można zaprzeczyć, że są naprawdę przykłady diamentów, które kosztują fortunę. Ale ...szmaragdowy kamień...o którym dziś porozmawiamy, jest czasem wart więcej niż diamenty. Oto dzisiejsze pierwsze odkrycie. I bądźcie pewni, że jeszcze wiele przed nami.

Zielony beryl

Zielony klejnot, który jest przedmiotem naszego dzisiejszego artykułu, należy do grupy beryli. Należy on do pierwszej grupy minerałów, do której oprócz szmaragdów zalicza się również takie klejnoty jak szafiry i rubiny, a także diament, od którego zaczęliśmy. Diamenty występują we wszystkich różnych odcieniach: żółtym, brązowym, różowym oraz w kolorze, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. W odniesieniu do kolory szmaragdu nigdy nie wykraczaj poza paletę zieleni. Kolorystyka kamienia ma bezpośredni wpływ na jego cenę.

Drugim kryterium, które kształtuje cenę szmaragdu jest jego przejrzystość. W naturze nie sposób znaleźć całkowicie przezroczysty szmaragd. przezroczysty w naturze jest niesamowitym szczęściem. Przezroczyste szmaragdy są bardzo rzadkie, dlatego mają najwyższą wartość. Znacznie częstsze są kamienie z pęcherzykami i pęknięciami wewnątrz. Jeśli masz kolczyki ze szmaragdem lub ulubiony pierścionek ze szmaragdem, minerał, którym jest inkrustowany szmaragd, jest najprawdopodobniej taki sam: ma zmętnione obszary, które w żaden sposób nie przeszkadzają cieszyć się pięknem akcesorium. O ile, oczywiście, twoje oko nie jest uzbrojone w dziesięciokrotną lupę.

"Szmaragdowa opowieść

 

Nawet najbardziej utytułowani archeolodzy nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, kiedy na naszej planecie pojawiły się pierwsze szmaragdy. Z drugiej strony, jest dobrze znanym, udowodnionym i niepodważalnym faktem, że mieszkańcy starożytnego Babilonu handlowali zielonymi kamieniami już w IV wieku p.n.e. Nie liczcie jednak na to, że będzie to najbardziej ekstremalna wzmianka o szmaragdach w annałach historii. Jeśli chcesz, możesz sięgnąć znacznie głębiej. Jeśli cofniesz się o 37 wieków, możesz nagle odkryć, że wydobycie szmaragdów odbywało się już niedaleko Morza Czerwonego. . W tym czasie Egiptem rządził faraon Sesostris III, a zielone minerały były już bardzo cenione. Do tego stopnia, że stosowano je nawet w mumifikacji.

Czołowymi wydobywcami szmaragdów są dziś Kolumbia i Zambia. Wydaje się, że Egipt wyczerpał swoje rezerwy już dawno temu. Kolumbia jest niekwestionowanym liderem. Jest głównym dostawcą tego cennego zielonego minerału. Nawiasem mówiąc, w Kolumbii działa nawet tak zwana "mafia szmaragdowa", która nielegalnie eksportuje kamienie poza granice kraju. Dość powiedzieć, że większość kolumbijskich szmaragdów trafia do światowych sklepów właśnie w ten sposób, wbrew prawu kraju, w którym minerały te zostały odnalezione. W Zambii wydobywa się tylko 20 procent szmaragdów na świecie. Jednak jakość zambijskich kamieni jest znacznie lepsza niż kolumbijskich: ich kolorystyka jest znacznie jaśniejsza niż kolumbijskich odpowiedników, a ich przejrzystość jest znacznie wyższa. To jest właśnie ta historia.

Szmaragdów nie wydobywa się w naszym kraju: dostaliśmy czarnoziem i bursztyn, ale beryle u nas nie "rosną" (poza nielicznymi, bardzo małymi złożami). Ale w sąsiedniej Rosji znajdują się wielkie szmaragdy. Znajdują się one na Uralu, gdzie oprócz szmaragdów można znaleźć nie mniej cenne apatyty i aleksandryty. Szmaragdy urodzone na Uralu są bardzo wysoko cenione. Są to duże, atrakcyjne kryształy, które mają bardzo wysoką wartość w skali globalnej. biżuteria światowy rynek jubilerski. Szczególną uwagę należy zwrócić na szmaragdy brazylijskie. Są one znacznie lżejsze niż kamienie zambijskie i kolumbijskie. Ich wadą jest mała przejrzystość. Jednak obce inkluzje, takie jak pęcherzyki cieczy lub pęknięcia, nie występują w brazylijskich kamieniach, co właśnie czyni je tak wspaniałymi.

Legendy związane z kamieniem

 

Rozmawialiśmy o historii. Teraz przyszła kolej na legendy. Beryl nasycone zielony jest tak popularny w folklorze jak bursztyn czy perły. To, co przeczytasz poniżej o szmaragdach, niekoniecznie jest prawdą. Jednak nie bez powodu mówi się, że baśń jest kłamstwem, ale jest w niej jakaś wskazówka. Jeśli więc mamy poznać szmaragd, lepiej przyjrzeć mu się z każdej strony, aby poznać nie tylko prawdziwą historię tego minerału, ale także związane z nim legendy, które oparte są na prawdziwych faktach.

 • Kamień biblijny. Jest powiedziane, że szmaragd był jednym z dwunastu drogocennych kamieni, które zdobiły szatę Aarona. Aaron z kolei był najwyższym kapłanem narodu izraelskiego. Stanowisko to było dożywotnie i przechodziło z ojca na syna.
 • Materiał na Puchar Graala. Zarówno w Nowym, jak i Starym Testamencie szmaragd jest śmiało wykorzystywany, tak więc jego rola w religii chrześcijańskiej jest niezwykle trudna do przecenienia. Legenda głosi, że korona Lucyfera, upadłego anioła, była inkrustowana szmaragdami. Gdy został wyrzucony z nieba, jeden kamyk wypadł z korony - i spadł na ziemię. Szmaragd trafił więc w ręce królowej Saby, która z kolei podarowała minerał w prezencie królowi Salomonowi. Jakiś czas później ogromny rozmiar kamienia został wykorzystany jako materiał na Graala, ten sam kamień, który zawierał krew Chrystusa. Wierzyć w legendę czy nie, to zależy od Ciebie. Ale to prawda, co mówią i nie ma dymu bez ognia.
 • Prezent od Kleopatry. W czasach przedchrześcijańskich jedną z głównych wielbicielek zielonego klejnotu była Kleopatra. Zwykła obdarowywać szmaragdami tych, którzy byli jej wierni i oddani. Każda bliska jej osoba miała przy sobie kamień z wyrytym profilem egipskiej królowej. Posiadanie takiego klejnot był bardzo honorowy.
 • Kolor islamu. Uważa się, że szmaragd jest kamieniem urodzenia islamu. Koran mówi, że Raj to szmaragdowy ogród. I to jest definicja, która wiele mówi.
 • Ochrona wojownika. W czasach prekolumbijskich, kiedy Ameryka nie była jeszcze odkryta przez wielkich odkrywców, ale była już bardzo żywa i miała aktywne życie wewnętrzne, szmaragdy były używane jako totemiczna ochrona. Każdy wojownik nosił zielony kamień w kieszeni na piersi podczas następnej wyprawy. Ówcześni mieszkańcy kontynentu amerykańskiego wierzyli, że minerał ten chroni wojownika, pomnaża jego siłę i cierpliwość, a także gwarantuje mu hart ducha w walce.

Przy okazji, smaragd to nie tylko ukraińska nazwa tego kamienia. W starożytnej Rusi i Grecji nie nazywano tego minerału "szmaragd", tak jak nazywa się go dzisiaj, ale "smaragd". Jeśli chodzi o rosyjską nazwę, ma ona perskie korzenie: "zummurundi" w języku perskim oznacza "zielony", wskazując na kolor kamienia, o którym mowa. Hiszpanie nazywają ten zielony kamień "emmerald" lub "esmerald". Ta nazwa minerału jest również bardzo powszechne.

Kolor i czystość: osobliwości "barwienia" szmaragdu

 

Biżuteria z szmaragdem zawsze mają zielony kolor inkrustacji. Czasem jest jaśniejszy i jakby wyblakły, czasem jaśniejszy i bogatszy, powabny i przyciągający wzrok. Ale czy zawsze jest tak, że jeśli chodzi o kamień o zielonej barwie, to patrzymy na szmaragd? Z pewnością nie. Istnieje wiele minerałów, które konsument często myli ze szmaragdem. Na przykład:

 • chryzopraz,
 • chryzopraz,
 • fluoryt,
 • aleksandryt (jeśli patrzysz na kamień w świetle dziennym).

Dość często zdarza się, że kupujący zostaje pomylony z kamieniem, nie z własnej woli, ale dlatego, że przebiegły sprzedawca, zainteresowany sprzedażą minerału po wyższej cenie, przekłamuje pożądaną przez siebie rzeczywistość, podając zdezorientowanemu klientowi jeden z wyżej wymienionych lub innych kamieni jako szmaragd. Wymieniliśmy tylko najbardziej popularne "look-alike'i". W rzeczywistości jest ich o wiele więcej.

Im ciemniejszy szmaragd, tym wyższa jest jego jakość, a co za tym idzie - tym droższy. Najtańsze szmaragdy to te o jaśniejszych odcieniach: im jaśniejszy szmaragd, tym tańszy w większości przypadków.

 • Najwyższej jakości szmaragdy mają najczystszy, najbardziej spektralny zielony kolor. Niektóre z nich są nawet lekko niebieskawe.
 • Umiarkowanie cenne szmaragdy Są zabarwione na zielono, ale mają też żółtawy odcień. odcień.
 • Najmniej wartościowe minerały - są jasnozielone, z szarawym odcieniem.

Bardzo ciemne szmaragdy, pod względem walorów estetycznych, również nie są zbyt popularne. Rzecz w tym, że w świetle dziennym wyglądają świetnie, ale w świetle wieczornym są prawie czarne, bez wyrazu i zbyt proste. Gdy nie ma wystarczającej ilości światła, kamienie stają się ciemniejsze i przestają "grać" prawie całkowicie. Ale tak czy inaczej, ciemno zabarwione minerały są zawsze droższe od jasnych. Taka jest zasada. Ponadto, wiele kamieni ma inne zabarwienie w różnych częściach. Takie szmaragdy są sprawdzianem dla jubilera; jeśli szlifierzowi uda się uzyskać najbardziej równomierny rozkład odcieni w kamieniu, zasługuje na miano "mistrza".

Kolory referencyjne

 

Jeśli zamierzasz kupić nie byle jaką biżuterię szmaragdową w Gold.uaAle aby kupić duży kamień bez metalowego mocowania do swojej kolekcji, pierwszą rzeczą do zrobienia jest ocena jego koloru. Na początek - bez żadnej skali i bez użycia dodatkowej wiedzy. Po prostu odpowiedz na pytanie: podoba Ci się czy nie? Jeśli ci się podoba, możesz iść dalej.

W następnym etapie wyboru minerału eksperci zalecają, aby wziąć go z pęsetą i zbadać w różnych warunkach oświetleniowych: w świetle dziennym, pod żyrandolem, w nocy, pod jarzeniówką, pod światłem LED. Im lepszy rozkład kolorów kamienia w jego "ciele", tym lepiej. Wiele tak naprawdę zależy od Twojego osobistego postrzegania. Jeśli chodzi o kolory referencyjne zielonego berylu z Kolumbii, jest ich pięć:

 1. Ciemnozielony,
 2. Głęboka zieleń,
 3. Vivid Green,
 4. Strong Green,
 5. Brilliant Green.

Jest mało prawdopodobne, aby informacje te były przydatne w praktyce. Ale w przypadku, gdy zdecydujesz się wziąć wybór szmaragdu bardzo poważnie.

Ocena przejrzystości

Wspomnieliśmy już powyżej, że Jak już wspomnieliśmy, szmaragdowa biżuteria Kolor kamienia i jego czystość to dwa główne kryteria oceny. Czystość w zielonym berylu jest oceniana nie ściśle, ale raczej pobłażliwie. Rzecz w tym, że inkluzje i pęknięcia są bardzo częste w przypadku szmaragdów. Ich brak jest wielką rzadkością. Są one o wiele bardziej powszechne niż nie. Dlatego też w pierwszej kolejności ocenia się nie obecność lub brak inkluzji, ale ich ilość, tzn. czy jest ich dużo czy nie.

 

Najbardziej nieczyste kryształy (w rzeczywistości najbardziej nieprzezroczyste) są surowcem jubilerskim dla kaboszonów. Oczywiście, cena takich kamieni jest najniższa. Przeźroczyste szmaragdy z dużą ilością inkluzji są ich antagonistami: gazowo-ciekłe welony dodają takim kamieniom szczególnego uroku i są źródłem dodatkowego blasku w świetle dziennym. Nie bój się ocenić jasność kamienia w sklepie jubilerskim, nie mając ani specjalnych narzędzi, ani wąsko profesjonalnej wiedzy i umiejętności. W rzeczywistości jest to całkiem proste.

 1. Upewnij się, że szmaragd jest przetarty i nie ma na jego powierzchni śladów brudu, kurzu lub innych zanieczyszczeń, które mogą utrudnić ocenę jego "duszy". W przypadku zabrudzenia należy usunąć je miękkim materiałem.
 2. Przytrzymaj kamień przed źródłem jasnego światła i oceń, jak bardzo widoczne są pęknięcia i pęcherzyki.
 3. Zwróć uwagę, czy w centralnej części kamienia znajdują się jakieś inkluzje. W idealnym przypadku nie powinno ich być. Nie ma jednak pewności, że trafi się właśnie taki idealny egzemplarz.
 4. Upewnij się, że w kamieniu nie ma dużych pęknięć. Nie tylko obniżają one walory wizualne kamienia, ale także niszczą jego wygląd. charakterystyka Pośrednio wpływa to również na trwałość kamienia: minerały z dużymi pęknięciami okazują się zwykle mniej trwałe niż ich odpowiedniki bez nich.

Aby zobaczyć rysy na powierzchni i określić najpierw ich istnienie, a następnie ilość, musimy ustawić kamień blisko źródła światła w taki sposób, aby uchwycić refleksy na fasetach szmaragdu. Jeśli znajdziesz wiele pęknięć, powinieneś odrzucić swój zakup. Jest wysoce prawdopodobne, że mechaniczne działanie spowoduje pęknięcie szmaragdu, co również zniszczy Twoją wiarygodność u jubilera, który sprzedał Ci kamień.

Magia szmaragdu: Energia i magiczne właściwości kamienia

Ty i ja zostaliśmy już przekonani, że z naturalny Z berylem, który ma charakterystyczny zielony odcień, wiąże się wiele legend. Szmaragd jest owiany plotkami, opowieściami, legendami, spekulacjami i mitami. W różnych okresach przypisywano mu różne właściwości. Niektóre z nich zostały później potwierdzone naukowo, inne zaś pozostały rodzajem magii. Wiara w w magiczne właściwości szmaragdu czy nie, zależy wyłącznie od Ciebie. Ale nie możesz zaprzeczyć, że kamienie są zdolne do przechowywania i przekształcania energii, prawda? W tym przypadku jest bardzo prawdopodobne, że wszystkie niezwykłe rzeczy, które ludzie mówią o zielonym minerale są prawdziwe.

 

Nasi przodkowie, którzy zamieszkiwali Ruś Kijowską, wierzyli, że zielony kamień jest antidotum. Ten, kto go posiadał, przed wypiciem z kielicha wrzucał tam minerał. Jeśli nic nie stało się z płynem w kubku, właściciel szmaragdu wypijał go. Jeśli płyn gwałtownie bulgotał lub zmieniał kolor, napój był zatruty. Co więcej, nasi przodkowie wierzyli, że szmaragd może wzmocnić relacje między ludźmi. Ludzie wierzyli, że jeśli się z kimś przyjaźnisz lub kogoś kochasz, biżuteria z zielonym kamieniem sprawi, że więź będzie nierozerwalna i silna. Mieszkańcy starożytnego Rzymu wierzyli, że szmaragd jest minerałem Wenus, ponieważ wierzyli, że jeśli będą go nosić na swoim ciele, znajdą swoją prawdziwą bratnią duszę, a jeśli już ją znajdą, będzie on chronił parę przed zdradą i niezrozumieniem.

Wiadomo, że energia szmaragdu ma zdolność do pochłaniania stanów depresyjnych. Dla mężczyzn и oraz dla kobietktórzy są podatni na ataki paniki i nastroje depresyjne, zielony beryl jest ratunkiem. Łagodzi stres i zapobiega zbyt głębokiemu przenikaniu przygnębienia do serca. Kamień niweluje wszelkie depresyjne nastroje i pozytywnie nastraja do życia jego użytkownika. Ponadto zielony beryl jest bardzo polecany dla osób skromnych, kreatywnych. Takim ludziom z reguły brakuje wewnętrznej determinacji, by pokazać swoje dzieła światu. Szmaragd dodaje im pewności siebie podczas występów i pomaga zwrócić uwagę innych na ich kreacje.

Porady i wskazówki dotyczące używania szmaragdu

 1. Dla lepszego zapamiętywania. Jeśli musisz nauczyć się czegoś na pamięć, np. wiersza, albo zapamiętać dokument lub inną informację, czytaj tekst trzymając w ręku klejnot zielonego berylu. Szmaragd, którego właściwości które są liczne i różnorodne, promują zapamiętywanie: poezji, prozy, tekstów technicznych, danych historycznych itd.
 2. Dla spełnienia życzeń. Jeśli chcesz poprosić swój kamień o coś, na co on, dzięki swojej energii, może wpłynąć, poczekaj na pełnię księżyca. Uważa się, że szmaragd ujawnia swoje właściwości najwyżej przy pełni księżyca.
 3. Dla wróżki. Odmiany berylZielone beryle są często używane do medytacji i jasnowidzenia. Mówi się, że pomaga w utrzymaniu kontaktu z innymi wymiarami i ułatwia przejście z jednej rzeczywistości do drugiej.
 4. Do pozbywania się złych nawyków. Palisz i chcesz rzucić? Myślisz, że pijesz za dużo wina? Mówisz dużo brzydkich słów? Pijesz za dużo kawy? Zasadniczo nie ma znaczenia, jaki rodzaj złego nawyku cię dręczy. Każdy ma złe nawyki, i to jest w porządku. Jeśli nagle poczujesz, że chcesz zerwać ze złym nawykiem, wystarczy, że przez trzy miesiące będziesz nosić szmaragd przy sobie lub na sobie. Mówi się, że jest to wielka pomoc w samodoskonaleniu.

Co ciekawe, jeśli osoba nosząca szmaragdową biżuterię nadal oddaje się swoim złym nawykom pomimo działania kamienia, minerał zaczyna zwalczać nie nawyk, ale jego użytkownika. Zielony beryl może być szkodliwy dla kogoś, kto nie jest gotowy do pracy nad sobą. A gdy kamień się wyczerpie, to się rozpadnie. Pęknięty klejnot będzie oznaczał, że zasoby Twojego szmaragdu zostały już zużyte. I zamiast robić to z korzyścią dla siebie, spędziłeś właściwości szmaragdu bezsensownie.

Kamień leczniczy: Właściwości lecznicze zielonego berylu

 

Na początek przypomnijmy legendę, która mówi, że krew Chrystusa została zebrana w szmaragdowym kielichu. Obecnie jest on znany jako Święty Graal. Według legendy ci, którzy mieli okazję się z niej napić, byli uzdrawiani z wszelkich dolegliwości. Tak więc właściwości lecznicze tego cennego minerału nie są niczym nowym. Po części są one echem magicznych właściwości kamienia, a także zostały znany od dłuższego czasu. Nie jest naukowo udowodnione, że szmaragd pomaga w pozbyciu się niektórych chorób. Ważne jest, aby zdawać sobie z tego sprawę rozpoczynając leczenie kamieniem. Jednak taki rodzaj medycyny alternatywnej jak litoterapia istnieje i ma się całkiem dobrze. Ma wielu fanów, wielbicieli i wyznawców. A jeśli tak, to dlaczego nie spróbować? Ale uwaga: lecznicze właściwości szmaragdu muszą być omówione i uzgodnione z lekarzem. Nie należy stosować kamienia jako jedynego lekarstwa. Stosować tylko w połączeniu z medycyną tradycyjną.

 • Szmaragd pomaga przy migrenach i bólach głowy.
 • Zielony beryl leczy bezsenność i normalizuje sen.
 • Od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy, zielony szlachetny mineralna był uważany za kamień do oczu. Zalecany jest do noszenia na ciele przez osoby mające problemy z widzeniem. Dawno temu kamień wrzucano wieczorem do słoika z wodą, aby rano wypłukać płyn, który był nasycony energią kamienia leczniczego.
 • W sensie globalnym szmaragd chroni ludzkie ciało przed chorobami zakaźnymi. Służy jako tarcza wzmacniająca układ odpornościowy.
 • Szmaragd ma moc łagodzenia gorączki. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma wysoką temperaturę ciała, kamień umieszczony w dłoni zadziała jak środek przeciwgorączkowy.
 • Uważa się, że naszyjnik ze szmaragdów był środkiem przeciwkaszlowym. Taka biżuteria służyła jako rodzaj środka pobudzającego układ oddechowy, stąd też z powodzeniem była stosowana przez ludowych uzdrowicieli przy astmie, zapaleniu oskrzeli, a nawet gruźlicy.
 • Zielony beryl jest popularnie nazywany "sercem wiosny", a wszystko dlatego, że zachowuje młodość i długowieczność. Stosuje się go również w celu zapewnienia użytkownikom gładkiej, pozbawionej zmarszczek skóry.
 • Szmaragd jest doskonałym środkiem na dolegliwości skórne. Nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Jeśli założysz na rękę biżuterię z zielonym berylem, będzie Ci o wiele łatwiej przezwyciężyć skutki łuszczycy i egzemy różnego typu, a rehabilitacja będzie o wiele szybsza.
 • Kamień szlachetny jest często stosowany jako stabilizator ciśnienia. Jest w stanie unormować zarówno wysokie, jak i niskie ciśnienie krwi.

Nie mniej interesujący jest fakt, że szmaragd ma podobne właściwości bakteriobójcze jak srebro. Jeśli zanurzy się zielony beryl w wodzie w naczyniu, to po pewnym czasie woda jest częściowo lub całkowicie oczyszczona. Wszystko, oczywiście, zależy od objętości cieczy i ilości kamieni wpływających na tę ciecz. Ale faktem jest, że zielony beryl ma dość silne właściwości bakteriobójcze.

Dla kogo jest przeznaczony

Emerald jeden jeden z tych kamieni, który nie ma silnego związku z rokiem urodzenia, imieniem, płcią czy znakiem. podpisać znak zodiaku jego nosiciela lub właściciela. Hojnie dzieli się swoją pozytywną energią z tymi, których myśli są czyste i których serca są otwarte. Z ludźmi, którzy mają ciemną duszę, kamień nie wchodzi w relacje, ujawnia niechęć, nie przynosi korzyści.

 

Wśród znaków zodiaku, których przedstawicielom astrologowie i litoterapeuci wprost zalecają noszenie szmaragdowej biżuterii, warto wymienić m.in:

 • Gemini: Przedstawiciele tego znaku zodiaku szmaragd pomaga ochłonąć, zmniejszyć stopień emocjonalności, zmniejszyć impulsywność.
 • Taurus: Dla nich zielony beryl pomaga myśleć bardziej aktywnie, szybciej podejmować właściwe decyzje, myśleć w sposób bardziej zrównoważony i rozsądny niż zwykle.
 • Raki: Ten cenny minerał daje Rakom wiarę we własne możliwości i zrozumienie, że będą w stanie doprowadzić sprawy do końca. Przedstawicielom tego znaku często brakuje takich umiejętności w życiu.

Jeśli chodzi o imiona, Anastazja, Julia, Inna i Eugenia są uważane za najbardziej rezonujące z szmaragdem. Zielony beryl dobrze łączy się z nosicielami męskich imion Peter i Yuri. Męskie imię Smaragd, które bezpośrednio wskazuje na pokrewieństwo z kamieniem szlachetnym, jest dziś rzadko używane. Ale w dawnych czasach było to niezwykle popularne. Podobnie jak "szmaragdowe" imię Esmeraldy, głównej bohaterki powieści Hugo "Notre Dame de Paris". Jesteśmy pewni, że czytając powieść nie mieliście pojęcia, że Fleur-de-Lis i Emerald są imiennikami, ale teraz już wiecie.

Czytaj dalej na: http://galeriabizuterii.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz