Post

Od brudu do godności: 8 metali nieszlachetnych, które tworzą biżuterię

Srebro, złoto, platyna... Czy można kontynuować tę listę metali jubilerskich? Większość ludzi myli metale jubilerskie z metalami szlachetnymi, naiwnie wierząc, że nie ma różnicy między tymi grupami. W rzeczywistości pierwiastki wymienione w tablicy Mendelejewa to właśnie metale szlachetne. A metali jubilerskich jest wielokrotnie więcej. Niekoniecznie mają one wartość finansową. Ale biżuteria z nich wykonana jest równie wspaniała i nie mniej trwała. Dziś porozmawiajmy o metalach i stopach, które są niezbędne w produkcji biżuterii, ale muszą pozostać w cieniu swoich szlachetnych braci, po prostu dlatego, że są tańsze.

Co to jest stop jubilerski

Stop jubilerski jest otrzymywany przez zmieszanie metali nieżelaznych. Wynik takiej mieszanki jest dość mocny, łatwy w obróbce i nie boi się wody. Ale w tym samym czasie, stop jubilerski jednakże, stop jubilerski Jednocześnie jednak stop jubilerski reaguje wrażliwie na kontakt z kosmetykami i jodem. Ten ostatni pozostawia wyraźny ślad swojej obecności na biżuterii ze stopu.

Tak zwane stopy jubilerskie są wykonane z różnych metali. Niektóre z nich są cenne, a niektóre nie. A procent tych ostatnich materiałów jest oczywiście większy. Wśród uczestników stopów jubilerskich można znaleźć złoto, platynę i srebro, uzupełnione o cynę, cynk, miedź i kadm.

  • Jak złoto. Jeśli mosiądz, cynk i miedź są mieszane, złoto może być symulowane. Ilości poszczególnych składników można regulować niezależnie i zmieniać w zależności od koloru, jaki chcemy nadać "złotu". Przedmioty wykonane z mosiądzuMosiądz, miedź i cynk mogą być jasnożółte jak tradycyjne złoto lub czerwonawe jak niello.
  • Jak platyna. Przy tworzeniu biżuterii w kolorze platyny, jubilerzy używają stopu na bazie cyny. Białe złoto jest również imitowane w ten sposób, ponieważ te dwa materiały szlachetne są bardzo podobne w kolorze. Będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się, że ta metoda ma długie historyczne korzenie, które sięgają głęboko, głęboko w wieki. Aby uczynić cynę plastyczną i wystarczająco wytrzymałą do pracy, dodaje się do niej miedź, antymon i aluminium. Ten ostatni metal gwarantuje blask i trwałość, z jaką będzie przyciągać klientów. Miedź jest potrzebna dla większej plastyczności. Antymon jest dla blasku, aby iskrzyło jak prawdziwe.

W przeszłości metale takie jak nikiel i ołów były często stosowane w tego rodzaju stopach. Ale w dzisiejszych czasach już nie tak bardzo. Powodem tego jest fakt, że materiały te są silnie alergizujące. Często wywołują one reakcje skórne, dlatego szanujący się producenci biżuterii zrezygnowali z używania niklu i ołowiu w swojej produkcji.

W celu sprzedaży biżuteria z mosiądzuAby sprzedać mosiądz, cynę, cynk i inne nieszlachetne materiały, zwykle pokrywa się je szlachetną powłoką: platyną, złotem lub srebrem. Nie daj się jednak zwieść: warstwa osadzająca się na powierzchni pierścionka lub kolczyka jest tak cienka, że wynosi dziesiąte części milimetra. Celem zastosowania tak cienkiej warstwy jest to, aby biżuteria kostiumowa była wizualnie identyczna z biżuterią szlachetną - nawet jeśli tylko na krótki okres czasu, ale jednak. Ta warstwa ochronna zatrzymuje również na pewien czas procesy utleniania, dzięki czemu biżuteria jak najdłużej zachowuje swój pierwotny wygląd. Stopy są również pokrywane rodem, eloxalem lub lakierem, aby zagwarantować połysk, blask i trwałość.

Tak więc, ustaliliśmy, że stop jubilerski składa się z kilku metali. Zazwyczaj jest ich więcej niż trzy. Metale najczęściej używane do produkcji biżuterii to brąz, srebro, pewter, mosiądz i melchior. Założę się, że nie znasz przynajmniej jednej z tych pięciu pozycji. Zacznijmy od tego.

  1. Pewter - jest stopem na bazie cyny, a dodatkowe elementy mogą się różnić w zależności od okoliczności. Akcesoria z pewteru są najczęściej pozłacane.
  2. Neusilber - jest stopem jubilerskim składającym się z trzech metali: niklu, cynku i miedzi. Zawartość niklu w stopie niklu jest minimalna, ponieważ jest on alergenny. Stop niklu i niklu ma delikatny złoty kolor i jest odporny na działanie wody.
  3. Melchior - jest mieszaniną manganu, niklu, żelaza i miedzi. Zostanie on szczegółowo omówiony poniżej.
  4. Mosiądz - jest związkiem cynku i miedzi. Jest to prawdopodobnie jedyny metal jubilerski, który posiada tylko dwa składniki.
  5. Brązowy - jest siostrą mosiądzu. Jednak podczas gdy mosiądz zawiera cynk i miedź, brąz zawiera miedź i cynę. Brąz zawiera również nieznaczne ilości materiałów takich jak fosfor, aluminium, krzem i beryl.

Co jest warte zapamiętania? Przede wszystkim, że istnieją stopy jubilerskie i równolegle z nimi metale jubilerskie. Porozmawiamy zarówno o tych pierwszych, jak i o tych drugich. Ale te pierwsze są zawsze mieszaniną dwóch lub więcej składników, podczas gdy te drugie są niezależnymi elementami. Poniżej w naszym topie znajdziecie Państwo najpopularniejszych nieszlachetnych "graczy" rynku jubilerskiego. Z niektórymi z nich na pewno jesteś zaznajomiony, a z niektórymi zapoznasz się po raz pierwszy.

Titanium

Nazwa międzynarodowa: Titanium

Cechy charakterystyczne: Lekki, twardy, obojętny na uszkodzenia mechaniczne

 

Ten metal jubilerski został nazwany "metalem przyszłości". Przede wszystkim dlatego, że nie jest on używany w "biżuteria" dziedzinie: tytan jest aktywnie wykorzystywany w przemyśle lotniczym i kosmicznym, a w szczególności w inżynierii rakietowej. Wszystko to dlatego, że posiada wyjątkowe właściwości. Co ciekawe, jeśli tytan zostanie wystawiony na działanie ciepła, zmieni swój kolor. To samo stanie się z tym nieszlachetnym, ale jednoznacznie jubilerskim metalem, gdy się utleni. Lub gdy jest zmieszany z innymi pierwiastkami układu okresowego. Tytan ma naturalnie srebrno-biały kolor. Jednak pod wpływem czynników zewnętrznych może przybrać barwę słomkową, złotą, a nawet purpurową.

Tytan w branży jubilerskiej nie jest nowicjuszem. Ale tak jak poprzednio, praca z tytanem jako materiałem jubilerskim nie jest łatwym zadaniem. To jest właśnie przypadek, w którym trwałość jest jednocześnie dobra i zła. Tytan jest tak twardy, że jubilerzy mają z nim problem, ale są gotowi dołożyć wszelkich starań, aby zrealizować swoje pomysły. Z reguły tytan jest wykorzystywany do produkcji najnowocześniejszej biżuterii. Na przykład, styl jest high-tech lub minimalizm.

Nowoczesnych ludzi pociąga wszystko co innowacyjne, świeże i nietypowe. Widać to choćby na przykładzie nabywców największego w kraju internetowego hipermarketu jubilerskiego Gold.uaRzeczywiście, nasi klienci w ostatnich latach stali się o wiele bardziej zainteresowani biżuterią z tytanu. A tradycyjne złoto stopniowo schodzi na dalszy plan. Być może to tylko moda. A moda, jak wiadomo, jest zmienna. A może to nowy trend, który będzie się utrzymywał przez długi czas. Zobaczymy. Ale faktem jest, że ludzie XXI wieku są zainteresowani tytanu. A przede wszystkim dlatego, że udało jej się dokonać swoistej biżuteryjnej rewolucji, zwracając na siebie uwagę rzeszy klientów.

Należy uznać, że biżuteria tytanowa nie jest tania. Można by się zastanawiać dlaczego? Ale ten fakt jest łatwo wytłumaczalny. Najczęściej tytan w gablotach butików jubilerskich prezentuje się jako mieniąca się biżuteria. Jeśli widzisz coś niezwykłego, oczywiście metalicznego, ale bardzo jasnego przed sobą, w 95 procentach przypadków jest to tytan. Przy pewnej obróbce, metal jest naprawdę zdolny do uzyskania najbardziej nieoczekiwanych kolorów. To prawda, takie przetwarzanie jest droższe niż sam tytan. Stąd wysoki koszt produktu. Nie bądźcie więc zaskoczeni: nikt nie chce was oszukać. Koszt tytanowych akcesoriów jest naprawdę uzasadniony.

Po przeczytaniu tego tekstu może pojawić się pytanie: co w takim razie ...to biżuteria z tytanu... niż te złote? Po tym wszystkim, to jest bardziej logiczne, aby dać pierwszeństwo do metalu szlachetnego nad biżuterią, jeśli cena za przedmioty nie jest zbyt różne. Odpowiemy: różnica w cenie jednak występuje i czasami jest dość istotna (np.Biżuteria z tytanu - Po drugie, biżuteria tytanowa nie jest tanią biżuterią kostiumową, ale daleko jej do bycia cennym dodatkiem), a po drugie, tytan jest lżejszy w wadze w porównaniu z żółtym metalem szlachetnym. Dla niektórych klientów to kryterium staje się decydujące.

Stal nierdzewna

Nazwa międzynarodowa: Stal nierdzewna

Cechy charakterystyczne: Całkowicie hipoalergiczny, nie podatny na korozję metalu

 

Zwykła stal jest wytwarzana poprzez zmieszanie węgla i żelaza. Stal nierdzewna (lub "stal nierdzewna", jak to się popularnie nazywa) nie jest tandemem, ale trio. Aby uzyskać ten metal, chrom jest dodawany do istniejącego duetu węgla i żelaza. Tworzy na powierzchni materiału bardzo cienką warstwę, która chroni metal przed niszczącym działaniem korozji i jest zdolna do samonaprawy w przypadku uszkodzeń mechanicznych.

Istnieją różne gatunki stali nierdzewnej. Strona 316L jest nazywany klasą chirurgiczną. Jest to gatunek, który jubilerzy stosują w produkcji biżuterii stalowej i akcesoriów, w których oprócz metali szlachetnych stosuje się również metale nieszlachetne. Skład stali chirurgicznej (vel jubilerskiej) jest następujący:

  • żelazo - 64%;
  • chrom - 18% do 20%;
  • nikiel - od 8% do 10%;
  • mangan - nie więcej niż 2%;
  • Molibden - 2,5% do 3%.

Stal nierdzewna z takim składem jest często używany w produkcji biżuterii piercing. Pussettes wykonane z tego materiału są wprowadzane do świeżych przekłuć, jeśli manipulacja jest przeprowadzana za pomocą specjalnego pistoletu. Kosmetyczki i lekarze zalecają wymianę biżuterii "stainless steel" dopiero po całkowitym zagojeniu się przekłucia. Trzeba przyznać, że stal szlachetna ma znacznie większą trwałość niż metale szlachetne. Inne materiały są dodawane do złota i srebra w celu zwiększenia wytrzymałości, ale stal nierdzewna ma już doskonałą formułę.

Metale jubilerskie takie jak stal nierdzewna i tytan. Biżuteria z tytanu i stali szlachetnej, popularna wśród dzisiejszej młodzieży (niektórzy nawet wybierają stalowe lub tytanowe pierścionki zaręczynowe zamiast tradycyjnych złotych), nie jest poddawana działaniu promieni UV, które w żaden sposób nie wpływają na jej strukturę i wygląd. Stal nierdzewna jest, między innymi, całkowicie niewrażliwa na działanie wody morskiej. Nawet po długim czasie Państwa biżuteria ze stali szlachetnej będzie jak nowa. W zasadzie stalowe akcesoria, mimo że ich nazwa brzmi surowo i swobodnie, pasują każdemu. Jubilerzy wykonują przedmioty ze stali w różnych stylach, od etno i boho do niejasnej, ale modnej awangardy.

Tungsten

Nazwa międzynarodowa: Tungsten

Cechy charakterystyczne: Najbardziej ogniotrwały, kruchy, najtwardszy

 

To niesamowite, jak tak przeciwstawne cechy można połączyć w jednym materiale. Ale nie myślcie, że to literówka, to absolutna prawda. Wolfram jest rzeczywiście zarówno kruche i twarde w tym samym czasie. Źródłem wolframu jest ruda wolframu. Surowy wolfram jest bardzo podobny do platyny. Jednak w tej postaci nie jest on stosowany w jubilerstwie. Aby zamienić wolfram w metal jubilerski, należy dodać do niego węgiel. Po tej fuzji, węglik wolframu jest urodzony. Jest to ten, który jest używany w produkcji biżuterii i to jest ten, który jest tak twardy jak diament. I to jest znany jako najtwardszy z kamieni szlachetnych.

Węglik wolframu jest najczęściej używany jako materiał na bransoletki i pierścienie. Czasami nawet obrączki ślubne. Po pewnym czasie taka biżuteria nie traci swojego pierwotnego wyglądu i wygląda jakby dopiero co została wyjęta z pudełka. sklep. I to pomimo faktu, że w rzeczywistości od zakupu minął już ponad rok. Trzeba powiedzieć, że biżuteria wolframowa jest bardziej rajem dla mężczyzn. Nie ma żadnych uprzedzeń: taka jest po prostu specyfika branży jubilerskiej. Jednak od czasu do czasu, węglik wolframu jest również używany w produkcji bardzo nietypowych akcesoriów kobiecych - dla silnej płci pięknej, którzy znają swoją wartość i są wewnętrznie wolne.

Wizualnie, biżuteria wolframowa (zwłaszcza pierścionki) wygląda dokładnie tak samo jak rodowane srebro, platyna lub stal nierdzewna. Przeciętna osoba, która ma bardzo pośredni związek z branżą jubilerską, z trudem będzie w stanie odróżnić jedno od drugiego. Tylko z czasem, jeśli ma trzy pierścienie wykonane z trzech różnych materiałów na raz, będzie w stanie zobaczyć różnicę i rozpoznać wolframu. Chodzi o to, że akcesoria wykonane z tego materiału nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne - od słowa "w ogóle". Na ich powierzchni nie pozostają żadne zadrapania ani ślady zużycia. Zarówno na pierwszy dzień po zakupie i na 1000 dzień, pierścień wolframu będzie wyglądać dokładnie tak samo. I to jest najważniejsza zaleta tego metalu jubilerskiego.

Przy okazji, trochę etymologii: nazwa metalu "wolfram" jest pochodzenia niemieckiego i oznacza "wilczyca" w języku rosyjskim. W Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach, metal jest nazywany Wolfram, co dosłownie oznacza "heavy metal". To właśnie te fakty doprowadziły do wykorzystania wolframu jako konwencjonalnie męskiego materiału jubilerskiego. A także fakt, że wolfram jest używany do produkcji pocisków podkalibrowych. Ale to wszystko to nic innego jak konwencje. Jeśli więc biżuteria Ci się podoba - bierz ją śmiało, nie kręcąc się wokół dziwnych postulatów, które w dzisiejszym świecie nie mają żadnego znaczenia.

Kupując pierścionek wolframowy lub jakikolwiek inny dodatek wykonany z tego metalu, pamiętaj:

  • ze względu na wysoką twardość materiału, nie można już zmienić rozmiaru (zwłaszcza jeśli jest to pierścionek);
  • Z grawerowaniem, też, nie wszystko jest łatwe: twardość węglika wolframu jest nie do pobicia, a w celu umieszczenia na akcesorium pożądany napis musi być znaleziony jubiler z wyspecjalizowanym sprzętem (i wierzcie mi, nie każdy może sobie na to pozwolić);
  • istnieje możliwość (minimalna, ale jednak) uczulenia na biżuterię wolframową: w jej składzie, podobnie jak w składzie białego złota, znajduje się nikiel, a nikiel jest materiałem dość alergizującym.

Jeśli czujesz dyskomfort podczas noszenia akcesorium wolframu, a jeśli, co gorsza, widzisz podrażnienie na skórze, wiesz: wydaje się, że produkty wykonane z tego metalu biżuterii nie są dla Ciebie. Takie przypadki są niezwykle rzadkie. Ale musimy cię ostrzec. I jeszcze jedno: jeśli pewnego dnia trzeba będzie usunąć wolframową obrączkę, a fizycznie takiej okazji mieć nie będziesz (do gryzienia wolframu szczypce nie zadziałają - to nie jest kruche złoto), zapnij biżuterię razem z palcem w imadle i ściśnij trochę metal. W pewnym momencie pęknie. I nie martw się o swój palec: procedura, w tym moment "rozszczepienia" obrączki, jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna dla Twojego palca.

Melchior

Nazwa międzynarodowa: Melchior, miedzionikiel

Cechy charakterystyczne: Nie koroduje, nie matowieje w kontakcie z tlenem

 

Melchior jest wizualnie bardzo podobny do srebra. Czasami nie da się odróżnić jednego od drugiego. Podobieństwo to wynika z niklu, który jest obecny w melchiorze. Jednak większość tego metalu jubilerskiego stanowi miedź: jest ona podstawą biżuterii melchiora. Praca z tym materiałem jest bardzo łatwa. Nie podlega niszczącemu działaniu korozji, a kontakt z tlenem nie ma na nią wpływu.

Nierzadko spotyka się akcesoria melchiora, które są rozpoznawalne dopiero po przeczytaniu etykiety. Dzieje się tak dlatego, że produkty mają niezwykłe kolory, od bladego fioletu po wyraźny odcień różu. Jest to jeden z trików fałszerzy jubilerskich, którzy pracują z melchiorem stosując dodatkowe kompozycje chemiczne. Nakładając je na metal bazowy, nadają mu różne kolory i odcienie, które bardzo różnią się od jego "rodzimego" koloru.

W czasach radzieckich w każdym domu była absolutna wartość, rodzinna pamiątka: sztućce Melchiora. A rodziny, które nie posiadały takich skarbów, miały niepohamowaną chęć zdobycia tego zestawu. Trzeba przyznać, że to właśnie w czasach sowieckich melchior stał się tak popularny. A wraz z upadkiem Związku Radzieckiego i nadejściem nowego tysiąclecia, jego popularność przekształciła się w popyt na melchior jako materiał jubilerski. Nikt już nie interesował się łyżkami melchiora, warunki deficytu pozostały na kartach podręczników historii, ale wraz z rozwojem stosunków rynkowych na obszarze postsowieckim nastąpił rozkwit przemysłu jubilerskiego.

Dziś jubilerzy wybierają melchior z reguły wtedy, gdy chcą wykonać dodatek z dużą ilością ażurowych elementów ozdobnych, gdyż metal ten ułatwia pracę, umożliwiając realizację każdej, nawet najbardziej ozdobnej fantazji. Biżuteria Melchiora jest często inkrustowana minerałami takimi jak turkus czy bursztyn. Akcesoria Melchiora z malachitem nie są rzadkością, przez lata tracą swój zewnętrzny urok i pozostają takie, jakie zostały stworzone przez mistrzów.

Neusilber

Nazwa międzynarodowa: Srebro niklowe

Cechy charakterystyczne: Takie same jak dla miedzioniklu

 

Srebro niklowe jest podobne do srebra niklowego nie tylko wewnętrznie, ale również zewnętrznie. Rozróżnienie tych dwóch metali jest praktycznie niemożliwe bez specjalistycznej wiedzy i umiejętności zawodowych. Neusilver nazywany jest nowym srebrem. Zawiera nikiel, dlatego kolor metalu jest dość jasny, z niebieskim odcieniem. Czasami z zielonkawym odcieniem. Neusilver jest często pokrywany złotem lub srebrem, aby nadać materiałowi dodatkową wytrzymałość. Jest łatwy w obróbce, a jego struktura sprawia, że nadaje się również do tzw. biżuterii drucianej. W sklepach jubilerskich sprzedawane są również ikony nesilber, sprzączki do pasków i akcesoria do wykończeń. Zasadniczo rzemieślnicy lubią ten stop jubilerski, ponieważ jest bardzo podobny do srebra, ale kosztuje zaledwie grosze.

Mosiądz

Nazwa międzynarodowa: Mosiądz

Cechy charakterystyczne: plastyczne, lekkie, odporne na ścieranie

 

Mosiądz, z jego właściwościami Bardzo godny pozazdroszczenia i inspirujący, mosiądz jest legendarnym metalem. W czasach starożytnych znany był pod nazwą orichalc, co dosłownie oznacza "złoty miedź". Mitem jest, że tarcza Herkulesa była wykonana z mosiądzu. Stop cynku i miedzi (czyli to, czym jest mosiądz), jest zarówno lekki, jak i wytrzymały. Dzięki temu oczywistemu połączeniu tych dwóch właściwości, mosiądz zyskał nieoficjalny, ale dumny i obiecujący przydomek "wiecznego metalu".

Naturalnym kolorem mosiądzu jest żółty. Ale z pomocą dodatków, odcień metalu może być regulowana. A więc, mosiądz w biżuterii kostiumowej może być czerwonawy lub mieć chłodny zielonkawy odcień. Vintage i etniczne to dziś królujące dziedziny mosiądzu. Biżuteria wykonana w tych stylach jest najczęściej wykonana ze stopu cynku i miedzi. Gotowy element może być pokryty złotem. Może być również czerniony lub srebrzony. A każda z powyższych metod na swój sposób ozdabia mosiężne akcesoria, czyniąc je lekkimi, mocnymi i niepowtarzalnymi.

Brązowy

Nazwa międzynarodowa: Brązowy

Cechy charakterystyczne: Twarde, łatwo topliwe, niekorodujące

 

Brąz istnieje od około 6.000 lat. Klasyczny brąz to tandem cyny i miedzi. Ale w prawdzie, brąz może być również nazywany miedź-stop aluminium, miedź-stop krzemu i innych. Twardość tego metalu jest lepsza od żelaza. Wytrzymałość brązu jest lepsza niż stali. Kolor metalu zależy od ilości zawartej w nim miedzi. Oznacza to, że brąz może być zarówno czerwony jak i srebrny.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu brąz jako materiał jubilerski był niezwykle popularny. Dziś aplauz dla tego metalu opadł. Jednak niektórzy rzemieślnicy, którzy zakochali się w brązie, nadal zachwycają swoich fanów biżuterią, która najczęściej jest wykonywana w stylu etnicznym lub fantazyjnym.

Żeliwo

Nazwa międzynarodowa: Żeliwo

Cechy charakterystyczne: Twarde i kruche

 

Gdzie jest żeliwo, a gdzie biżuteria? Metal, który jest stopem węgla i żelaza, nie nadaje się do kucia. Ale to nie jest przecież jedyny sposób z tworzenia biżuterii. Chociaż kucie i odlewanie żelaza to dwa przeciwieństwa, metal ten doskonale nadaje się do odlewania. I to właśnie poprzez odlewanie żeliwo przekształca się w oszałamiającą, charyzmatyczną biżuterię.

Stosowanie żeliwa w jubilerstwie rozpoczęło się w XIX wieku. W tym czasie w Niemczech toczyła się wojna o niepodległość, której celem było wyzwolenie Niemiec spod okupacji napoleońskiej. W czasie wojny o niepodległość kobiety wymieniły złotą biżuterię na żeliwną, aby wesprzeć ruch niepodległościowy. Było to symboliczne, ale i wymuszone działanie. Nikt wtedy nie przypuszczał, że ten trend się przyjmie. W dzisiejszych czasach biżuteria z żeliwa jest jednak raczej kulturowym nonsensem. Znalezienie ich nie jest takie proste. A te, które istnieją, są robione na zamówienie.

Więc nie bądź zaniepokojony, jeśli znajdziesz jeden lub więcej z naszych wymienionych materiałów na etykiecie swojej biżuterii. Pomyśl o nich jak o metalach "w prawie": z nich powstaje wysokiej jakości, stylowa, estetyczna i bardzo trwała biżuteria. Więcej na: http://galeriabizuterii.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz