Post

Jak przechowywać biżuterię

Jak przechowywać biżuterię

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać przy przechowywaniu biżuterii, jest jej staranne przechowywanie. Nie wystarczy włożyć je do pudełka i mieć nadzieję, że nic im się nie stanie. Różne metale i kamienie wymagają różnych rodzajów przechowywania.

Uniwersalne zasady przechowywania biżuterii

  • Idealnym miejscem do przechowywania złota i biżuterii jest specjalna szkatułka na biżuterię. Są one obite miękką tkaniną i mają wiele przegródek.
  • Nie należy używać plastikowych, drewnianych skrzyń. Twoja biżuteria w takich przypadkach szybko straci swoje piękno. Należy szczególnie uważać na produkty wykonane z dębu, ponieważ kwasy obecne w drewnie dębowym mogą mieć negatywny wpływ na połysk metalu.
  • Przedmioty wykonane z różnych rodzajów metalu należy przechowywać oddzielnie. Nawet złoto różnych typów powinno być przechowywane w oddzielnych pudełkach. Im wyższa próba, tym bardziej miękki metal, a zatem łatwiejszy do uszkodzenia mechanicznego.
  • Przechowywanie biżuterii należy odróżnić od biżuterii kostiumowej. Oba produkty nie lubią jednak nadmiernej wilgoci, nadmiernego przesuszenia, intensywnego światła i wysokich temperatur. Dlatego trzymaj je z dala od miejsc nasłonecznionych, od baterii centralnego ogrzewania i kaloryferów, nie zostawiaj ich w łazience.
  • Nawet jeśli nie nosisz biżuterii, czyść ją regularnie środkiem czyszczącym. Metal utlenia się również podczas przechowywania w pudełkach.

Jak przechowywać biżuterię platynową i złotą

Do takiej biżuterii można użyć drewnianego pudełka, ale obitego miękką tkaniną. Złoto dobrze sprawdza się również w lnianym woreczku na biżuterię, ale zdecydowanie nie może być przechowywane w kartonowym pudełku. Ten materiał zawiera siarkę. W kontakcie ze złotem reaguje z nim i przyciemnia jego powierzchnię.

Platyna jest przechowywana oddzielnie od innych metali tylko dlatego, że jest to bardzo twardy metal. Samodzielnie raczej nie będzie "żył" z innymi elementami biżuterii, ale jego sąsiedzi będą porysowani.

Jak przechowywać srebrną biżuterię

Srebro należy przechowywać w ciemnym i suchym miejscu. Specjalna, ale nie drewniana skrzynka spełni swoją rolę. Zaleca się, aby na wszelki wypadek włożyć każdy element biżuterii do osobnego plastikowego woreczka. Chroni to biżuterię nie tylko przed wilgocią, ale również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Włóż do torby tabletkę z węglem aktywnym, aby wchłonąć nadmiar wilgoci.

Jak przechowywać biżuterię z pereł

Perły są bardzo delikatnym minerałem. Nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego, zmian temperatury, wysokiej wilgotności, wpływów chemicznych. Im częściej są one noszone, tym dłużej będą służyć. Taką biżuterię należy przechowywać w plastikowej torbie, gdzie będzie panował idealny mikroklimat. Naszyjniki i bransoletki z pereł również powinny być odnawiane co kilka lat.

Jak przechowywać biżuterię z kamieniami szlachetnymi

Główną zasadą jest trzymanie ich oddzielnie od siebie, aby zapobiec ich zadrapaniom. Dotyczy to zwłaszcza biżuterii z akwamarynami, szmaragdami, topazami, bursztynami. Są to miękkie minerały, które łatwo ulegają uszkodzeniom. Diamenty są przeciwwskazane w ich pobliżu.

Biżuterię z turkusem, opalem, macicą perłową należy przechowywać w polietylenowym woreczku w ciemnym miejscu. Nie są odporne na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i wysoką wilgotność powietrza.

Zdejmuj biżuterię podczas wykonywania prac domowych, uprawiania sportu lub kąpieli. Szczególnie trzymaj je z dala od chemii gospodarczej. Upewnij się, że są one regularnie czyszczone kilka razy w roku. Najlepiej przy użyciu produktów przeznaczonych do konkretnego metalu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz