Post

Dwa w swoim rodzaju: jak wybrać szkatułkę na biżuterię

 • Różne rodzaje są konieczne, różne rodzaje są ważne
  • Formularz
  • Obecność lustra
  • Liczba poziomów
  • Mechanizm otwierania
  • Hardware
  • Rodzaj produkcji
  • Typ przechowywania
  • Wymiary
 • Top 6 popularnych materiałów
 • I na koniec: kilka wskazówek dotyczących wyboru

"Każda rzecz musi mieć swoje miejsce!" - nasze mamy zawsze nam powtarzały, gdy byliśmy dziećmi. A kiedy dorastaliśmy i dorobiliśmy się imponującej kolekcji biżuterii i autorskich kostiumów, to samo zaczęli nam mówić sprzedawcy butików z biżuterią i autorzy artykułów tematycznych, takich jak ten. Jeśli nadal nie posiadasz pudełko na biżuterię.to czas go zdobyć. Ponieważ nie chodzi tu tylko o utrzymanie porządku i czystości, ale również o zachowanie trwałości i integralności Twojej biżuterii.

Odkładając na bok te zawiłe słowa, sedno sprawy nie zmienia się ani trochę. Redaktorzy strony Gold.ua. w swoich artykułach wielokrotnie bezpośrednio i pośrednio pisały, że przedmioty biżuteryjne powinny znajdować się albo na ciele, albo w specjalnym skarbcu, którego rolę najczęściej pełni szkatułka na biżuterię. Te kompaktowe pudełka zajmują niewiele miejsca, można je ustawić na komodzie, a w razie potrzeby z łatwością zmieszczą się w walizce. Są one szczelnie zamykane, posiadają wewnątrz liczne przegródki i kieszonki na różnego rodzaju biżuterię oraz chronią ich zawartość przed promieniami UV, kurzem i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Kuferek na biżuterięSzkatułka na biżuterię powinna być między innymi ładna. W końcu każdy z nas chce otaczać się estetycznymi rzeczami. Producenci specjalizujący się w produkcji pudełek na biżuterię oczywiście zdają sobie z tego sprawę. A ponieważ oferują warianty, różniące się wyglądem (każda z nas ma swoje własne wyobrażenie piękna), ale wszystkie z tą samą elegancją, jakością i wyglądem, które chcesz wziąć i natychmiast umieścić na komodzie w sypialni księżniczki.

Wszystkie rodzaje są potrzebne, wszystkie rodzaje są ważne

Pudełko na biżuterię Szkatułka na biżuterię to pudełko z wieczkiem, które służy do umieszczania w nim biżuterii w sposób kompaktowy, tak aby nie dotykały się wzajemnie. Historia tych pudełek sięga dość odległych czasów. Niemal równocześnie z historią biżuterii. Nasze prababki nazywały takie skrzynie baulkami lub kuframi. Każda skrzynia wyposażona była w mały, ale silny mechanizm blokujący. Zamek nie tylko chronił biżuterię przed kurzem, promieniami UV, wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi, ale także zapobiegał jej kradzieży. Wzięcie do ręki skrzyni nie oznaczało wejścia w posiadanie biżuterii, bo często bardzo, bardzo trudno było otworzyć taką skrzynię bez czyjejś pomocy.

Oczywiście, dzisiejsze kobiety kochające biżuterię mają do wyboru znacznie szerszy i bogatszy wybór szkatułek na biżuterię. Producentów, jak i modeli jest znacznie więcej. Warianty sklepienia różnią się materiałem, kształtem, fakturą, wypełnieniem wnętrza - i odpowiednio kosztami. Pudełka na biżuterię mogą być duże i całkiem kompaktowe, skórzane i aksamitne, okrągłe i kwadratowe. A jeśli sklasyfikujemy tę kategorię towarów, musimy zastosować kilka kryteriów. To właśnie zrobimy z wami dzisiaj.

Kształt

Kształt pudełka na biżuterię może być niemal dowolny. Najczęściej jest to klasyka: idealnie okrągła, prostokątna, kwadratowa lub owalna. Jednak na dzisiejszym rynku nierzadko można spotkać trójkątną szkatułkę na biżuterię. Albo w kształcie rombu. Nikt nie zabrania producentowi wyprodukować skrzyni w kształcie sześciokąta lub ośmiokąta. Niezwykle popularne są również modele w kształcie gwiazdy lub serca. Te ostatnie, nawiasem mówiąc, są uważane za jedne z najczęstszych prezentów walentynkowych. No wiesz, kształt jest wiążący. Narożniki pudełek mogą być proste lub tępe. Mogą one być spiczaste lub zaokrąglone. W rzeczywistości pudełko może być wykonane w dowolnej fantazyjnej formie, która nie koliduje z możliwościami produkcyjnymi. Chodzi mi o to, że jeśli pudełko wymyślone przez rzemieślnika może być wykonane w zautomatyzowanej fabryce lub ręcznie, to dlaczego nie, jeśli tak.

Obecność lustra

Wiele pudełka na zegarki i biżuterię są wyposażone w lustro. Prawdą jest, że obecność tego elementu w projekcie pudełka do przechowywania nie zawsze jest uzasadniona. Faktem jest, że lusterko, które zmieści się pod wieczkiem kompaktowej szkatułki na biżuterię, nie jest większe od tego, które znajduje się w Twojej puderniczce. W domu, ten element nie jest funkcjonalny. Przynajmniej dlatego, że większość z nas ma w domu duże lustro, które może zastąpić jego pomniejszony odpowiednik. Ponadto fashionistki często montują schowek na biżuterię na toaletce, która sama w sobie wyposażona jest w duże lustro. Są jednak sytuacje, w których naprawdę nie można obejść się bez małego lusterka. Na przykład, jeśli jesteś w drodze lub jeśli pudełko pojechało z Tobą na wakacje.

Dlatego kupując pudełko na biżuterię, zastanów się, gdzie zamierzasz je umieścić i czy widzisz je jako pudełko do transportu biżuterii. Jeśli tak, to kup ten z lustrem. Jeśli nie, możesz obejść się bez lustra. Po co przepłacać za coś, czego nie zamierzasz używać?

Liczba poziomów

Minimalna liczba poziomów w szkatułce na biżuterię to jeden. Maksymalna liczba zależy od kaprysu producenta. "To mogą być dwa, trzy, a nawet pięć poziomów. A jeśli postarasz się wystarczająco mocno, możesz znaleźć jeszcze bardziej wielopoziomowe wersje. Z reguły modele wielopoziomowe nie są głębokie. Ponieważ w przeciwnym razie przechowywanie staje się zbyt kłopotliwe. A gdy nie jest zbyt głęboki, pozostaje zwarty.

Jeśli pudełko ma tylko jedną "kondygnację", to prawdopodobnie ma dość dużą powierzchnię i różnego rodzaju podziały. Jest to ważne, ponieważ taka przestrzeń magazynowa powinna wygodnie pomieścić pierścionki, łańcuszki, wisiorki i kolczyki. A może nawet bransoletki. Aby mieć pewność, że biżuteria nie będzie się stykać lub przeszkadzać sobie nawzajem, wnętrze szkatułki musi być specjalnie podzielone na strefy. A to, co w modelu wielopoziomowym może być dystrybuowane na różnych "piętrach", w modelu jednopoziomowym musi zmieścić się na jednym.

Mechanizm otwierania

Pudełka na biżuterię mają zawsze przejrzystą strukturę. Taka jest zasada i jeśli nie jest ona respektowana w wybranym przez Ciebie modelu, radzimy poszukać czegoś innego. Właściwa struktura jest cechą charakterystyczną każdego dobrego pudełka na biżuterię. Jednak mechanizm zamykania różni się w zależności od modelu. Istnieje wiele wariantów mechanizmu otwierania i zamykania komór wewnętrznych trumny. Poniżej wymienione są te najbardziej podstawowe - najczęściej spotykane:

 1. opcja pierwsza: Otwarcie wieka otwiera całą zawartość pudełka, nawet jeśli jest więcej niż cztery poziomy;
 2. opcja druga: małe poziomy skrzynki wysuwane są dokładnie w taki sam sposób, jak szuflady w komodzie, czyli ręcznie i każda z osobna;
 3. trzecia opcja: Dolne poziomy wysuwają się jak w komodzie, a górna część otwiera się po otwarciu pokrywy;
 4. czwarta opcja: jednostki boczne otwierają się odpowiednio w prawo i w lewo, podczas gdy jednostka centralna pozostaje nieruchoma i otwiera się po "odciągnięciu" segmentów bocznych na boki;
 5. opcja piąta: skrzynia może zawierać mechanizm obrotowy, który umożliwia rozsuwanie poziomów na przemian w różnych kierunkach;
 6. szósta możliwość: Model ten posiada zarówno drzwi uchylne jak szafa, jak i szuflady jak komoda.

Jeśli szukasz pudełko na biżuterię na prezentJeśli potrzebujesz pudełka na biżuterię na prezent, zwróć uwagę na nietypowe modele, które kształtem przypominają chińskie puzzle. Będzie prezent z kategorii 2 w 1: łamigłówka do rozwiązania, oraz magazyn, w którym w rezultacie będzie można umieścić swoje kosztowności. Osoba obdarowana będzie musiała się bardzo postarać, aby dowiedzieć się, co i jak otworzyć to pudełko. Ale kiedy stanie się ekspertem, będzie w stanie zrobić to automatycznie.

Pod względem wzornictwa i funkcjonalności interesujące są modele, które posiadają nie tylko poziome segmenty do przechowywania biżuterii, ale również pionowe. Takie skrzynie są rzadkością, gdyż ich stworzenie wymaga pewnego kunsztu. Zazwyczaj są one wykonane z drewna, a rzemieślnicy muszą się mocno napracować, aby wszystkie części składowe pudełka na biżuterię wysuwały się bez wysiłku i równie łatwo chowały z powrotem.

Niektórzy z Was mogą pokusić się o warianty wielopoziomowe, gdzie każde "piętro" może być zamykane osobnym zamkiem. Po pierwsze jest to bezpieczne, a po drugie wygodne: nie trzeba od razu otwierać całego pudełka, aby dostać się do czegoś konkretnego.

Wyposażenie

Pierwszą cechą konstrukcyjną, która przyciąga wzrok przy wyborze pudełka w sklepie, jest obecność lub brak uchwytu. Jeśli nie ma uchwytu, to znaczy, że model jest przeznaczony do użytku domowego i ma być zainstalowany na toaletce. Jeżeli funkcjonalnym elementem projektu jest uchwyt, to wybrany model może być używany jako organizer podróżny i nadaje się do transportu biżuterii.

Możemy się zgodzić, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć pudełko bez uchwytu i włożyć je do walizki. Ale z uchwytem, to jest o wiele bardziej wygodne, nie zgadzasz się. Przy okazji, modele z uchwytami często przypominają miniaturowe torebki typu ramka. A czasem, dopóki nie otworzy się szkatułki, trudno zrozumieć, że to wcale nie jest damski relikwiarz.

Jeśli szkatułka posiada pojedyncze zamknięcie, które nie tylko wygląda na pewniaka, ale nim jest, to można w niej bezpiecznie przechowywać kosztowną biżuterię. Diamentowe krople, z drugiej strony, są lepiej przechowywane w sejfie. Natomiast platynowe i złote pierścionki, łańcuszki, bransoletki i kolczyki z metali szlachetnych można bezpiecznie umieścić w aksamitnym wnętrzu szkatułki, zamykanej na kluczyk. Jednak nie wszystkie skrzynki są wyposażone w zamek. Niektóre posiadają zamek, który jest tylko elementem dekoracyjnym. W rzeczywistości skarbiec zamknięty jest magnesem, który utrzymuje główne części pudełka w pozycji zamkniętej i pozwala na otwarcie produktu dopiero po mechanicznym działaniu użytkownika.

Rodzaj wykonania

Organizer do pudełka na biżuterię Może być wykonany ręcznie. Może być designerska i jedyna w swoim rodzaju. Może też być produkowany w zautomatyzowanej fabryce, jak tysiące jego sióstr, z minimalnym udziałem człowieka w procesie. Tak więc rodzaj wykonania jest kolejnym kryterium, które może być bezpiecznie stosowane do klasyfikacji skrzyń jubilerskich.

Produkty przemysłowe to zawsze solidność i przejrzystość formy. Bardzo trudno jest zrealizować fantazyjny projekt szkatułki na biżuterię w warunkach przemysłowych. Ogólnie rzecz biorąc, te szkatułki są domeną rzemieślników lub marek, które specjalizują się w produkcji ekskluzywnych przedmiotów. Luksusowe pudełka na biżuterię pudełka na biżuterię nie muszą być fantazyjne w projektowaniu. Ale zawsze są one wykonane z luksusowych materiałów, które doskonale ze sobą współgrają.

Jednak designerskie pudełka na biżuterię są często zestawiane z wersjami przemysłowymi właśnie ze względu na ich design. W końcu biżuteria autorska to okazja, by wyróżnić się z tłumu. Dlaczego więc designerskie pudełko nie może być jednym z nich? Może i musi. Oczywiście, opcje designerskie nie są produkowane masowo. I mogą one kosztować znacznie więcej niż przedmioty produkowane masowo. Ale w końcu otrzymujesz absolutną wyłączność. A jeśli jest to dla Ciebie warte, to jest to warte.

Typ przechowywania

Klasyczna wersja szkatułki na biżuterię zawsze zakłada przechowywanie w niej biżuterii. Ale mówimy tu o wszystkich rodzajach opcji, nie tylko tych oznaczonych jako "Klasyczne". Można również połączyć organizery na biżuterię, a nawet te, które nie posiadają pokrywy. Pomyśl chociaż o ozdobnych miniaturowych wieszakach o różnych formach, które nie polegają na składaniu biżuterii do środka, ale na zawieszaniu jej na specjalnych haczykach. Szczególnie wygodne jest przechowywanie w ten sposób łańcuszków i miękkich bransoletek, a także sztywnych przedmiotów, które często nie mieszczą się w standardowych rozmiarów szkatułkach. Zgadzamy się jednak, że wieszaki na biżuterię nie są pudełkami, więc nie będziemy się na nich zbytnio skupiać w artykule o pudełkach na biżuterię.

Pudełka na biżuterię mogą być łączone. Na przykład, niektóre elementy biżuterii (zazwyczaj pierścionki) mogą być przechowywane na zewnątrz bez pokrywy, a pozostałe pod pokrywą od wewnątrz. Istnieje wiele wariantów. A wybór konkretnego z nich zależy od Twoich preferencji i warunków przechowywania, które będą istotne w Twoim konkretnym przypadku.

Wymiary

Rozmiar jest tym, co określa pojemność pudełka na biżuterię. Im większa jest jego przestrzeń wewnętrzna, tym więcej biżuterii można w nim zmieścić. A co za tym idzie, tym lepiej możesz zoptymalizować swoją przestrzeń piękności w domu. Wymiary różnią się znacznie w zależności od modelu. Istnieją małe pudełka na biżuterię i ogromne pudełka na biżuterię, których nie da się w ogóle przechowywać i transportować. Aby pomóc Ci się zorientować, oto kilka opcji:

 • Klasyczne pudełko jednoszufladowe, o prostokątnym kształcie, charakteryzuje się najczęściej wymiarami 11 cm * 14 cm * 5 cm. Pudełko to może ważyć zaledwie 100 gramów.
 • Ręcznie wykonana szkatułka z jednym ogólnym przedziałem wewnątrz może mieć wymiary 12 cm * 11 cm * 6 cm.
 • trumny wielopoziomowe o średnich wymiarach: 21,5 cm * 15,5 cm * 13 cm.
 • większe pudełka do przechowywania większej ilości biżuterii i ozdób mogą mieć 48 cm długości, 38 cm głębokości i 28 cm wysokości.

Jak powiedzieliśmy powyżej, wyobraźnia rzemieślników jest nieograniczona. Cóż, raczej nie stworzą ogromnej skrzyni z biżuterią, bo jest mało prawdopodobne, że ktokolwiek kupi od nich ten przedmiot. Ale ogólnie rzecz biorąc, wysokość pudełka na biżuterię może wynosić 25 cm i więcej.

Top 6 popularnych materiałów

Pudełko do przechowywania biżuterii może być absolutnie każdego rodzaju, tę prawdę już poznaliśmy. Dlatego też surowce używane do produkcji tego rodzaju towarów występują w najróżniejszych postaciach. Zaczynając od tak uwielbianego przez rzemieślników drewna, a kończąc na postępowym tworzywie sztucznym podszytym skórą naturalną lub syntetyczną. Poniżej znajdziecie Państwo opis najpopularniejszych materiałów, z których wykonywane są pudełka na biżuterię. Przekonacie się Państwo, że każdy rodzaj materiału ma swoje wady i zalety. A także ich własny, niepowtarzalny kolor i blask.

 1. Drewno. Jeden z najbardziej rozpowszechnionych materiałów, który może być stosowany zarówno w dużych, zautomatyzowanych produkcjach, jak i w rodzinnych warsztatach wytwarzających rzeczy absolutnie ekskluzywne. Drewniane skrzynki bywają wyposażone w nóżki, ale najczęściej drewniane modele pozbawione są tego elementu. Drewniane skrzynki mogą występować we wszystkich kształtach i dekoracjach, od klasycznych, tradycyjnych po awangardowe. Wierzchy drewnianych pudełek są często rzeźbione i lakierowane, aby nadać drewnu błyszczący wygląd. Wieczko i boki pudełka mogą być również ozdobione wzorem, tłoczonym lub ręcznie malowanym.
 2. Kamień naturalny. Takie skrzynki należą do najdroższych. Są one wykonane z jednego kawałka naturalnego minerału. Na przykład z jadeitu lub serpentynitu. Najbardziej znaną wersją uhonorowaną przez literaturę jest malachitowe pudełko, czyli szkatułka wykonana z malachitu. Inne przedmioty, które mogą być użyte do stworzenia kompaktowego pudełka na skarby to lapis lazuli, charoit i rodonit. Naturalne minerały są bardzo trwałymi surowcami. Dlatego kupując szkatułkę na biżuterię z kamienia, możesz być pewien, że stanie się ona prawdziwą pamiątką rodzinną.
 3. Szkło i kryształ. Takie przedmioty są godne samej królowej. Są ciężkie i bardzo delikatne, ale na królewskiej toaletce wyglądają olśniewająco. Szklane i kryształowe pudełka na biżuterię są zwiewne i odświętne. Są jak spracowany kawałek lodu, przez którego przezroczyste ścianki można zobaczyć prawdziwe skarby. Ta wersja skrzyni nie nadaje się jako pojemnik transportowy. Jest to w 100% element wnętrza, który często nie błyszczy ergonomią wnętrza, ale wygląda naprawdę królewsko. Jedyne, co należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup, to trudność w pielęgnacji takiego przedmiotu. Szkło i kryształ, w przeciwieństwie do kamienia i drewna, są dość wymagające. Ale jestem pewna, że poradzisz sobie z zadaniem i zadowolisz kapryśne materiały. One z kolei staną się doskonałym atrybutem Twoich szykownych zdjęć na Instagramie.
 4. Skóra. Jeśli nie wiesz, jak wybrać szkatułkę na biżuterięW takim razie wybierz skórzany, nie możesz się pomylić. Skóra świetnie wygląda i w klasycznym wnętrzu, i w lofcie, i w minimalistycznym domu, i w eko-dworku, do którego wystroju użyto wyłącznie naturalnych materiałów. Warto zauważyć, że to właśnie skóra naturalna jest najczęściej wykorzystywana do produkcji torebek unisex: materiał ten jest odpowiedni zarówno dla pań, jak i panów. Taka torebka jest elementem wizerunku i zarówno jej diamenty jak i srebrne spinki do mankietów wyglądają równie harmonijnie. Skórzana faktura jest jedyną ozdobą występującą w tego typu dziele. Poza przeszyciami i mechanizmem blokującym (jeśli jest), który mimo swojej funkcjonalności jest również elementem dekoracji. Skóra może być gładka (błyszcząca lub matowa), lub może być zadrukowana w taki sposób, aby imitowała skórę krokodyla lub, powiedzmy, pytona.
 5. Porcelana. Porcelanowe wyroby z pewnością ucieszą miłośników stylu retro i antyków. Są one zresztą często przywożone jako pamiątka z różnych krajów. Zwłaszcza z dawnej Europy. Antykwariaty we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii i innych krajach Europy Zachodniej pełne są wariantów takich pudełek na zakrzywionych porcelanowych nóżkach. Delikatne porcelanowe pudełka są zwykle malowane z wzorami, które identyfikują je jako należące do tradycji danego narodu lub szkoły artystycznej. Wnętrze porcelanowego pudełka jest zazwyczaj mało ustrukturyzowane. Ale jeśli zakochasz się w jednym z tych elementów dekoracji, prawdopodobnie można podzielić "dom" dla biżuterii przez siebie za pomocą improwizowanych materiałów.
 6. Metal. Metalowe pudełka na biżuterię to rzadkość. Aby zrozumieć dlaczego, wyobraźmy sobie pojemne srebrne pudełko i ustalmy, ile może ważyć, a więc ile może kosztować. Suma za pudełko byłaby niewiarygodna. Bardzo niewiele osób może sobie na to pozwolić. Dlatego są one sprzedawane w kawałkach. Z drugiej strony, przedmioty wykonane z metali nieszlachetnych, takich jak cyna, są znacznie bardziej powszechne niż srebro. Z wierzchu cyna pokryta jest srebrem, ale w środku pudełko jest nadal tanie. Metal wygląda dość chłodno we wnętrzu, ale tworzy zupełnie tajemniczą, baśniową atmosferę. Metal to wybór osoby charyzmatycznej, która nie jest przyzwyczajona do masowej konsumpcji i woli się wyróżniać we wszystkim, nawet w wyborze takich elementów wnętrza jak szkatułka na biżuterię.

I na koniec: kilka wskazówek dotyczących wyboru

Zanim przeczytałeś ten artykuł, mogłeś pomyśleć, że wybór pudełka na biżuterię to szybka i łatwa rzecz do zrobienia. Jak się jednak okazuje, wcale tak nie jest. Wielorakie kryteria kategoryzacji całej gamy produktów wymagają oceny każdego niuansu, od kształtu po materiał. Dlatego przy wyborze produktu kieruj się algorytmem.

 1. Podziel kawałki na konwencjonalnie kobiece i męskie. W zależności od tego, jaki rodzaj biżuterii zamierzasz tam trzymać. Jeśli męskie zegarki na rękę i spinki do mankietów, jeden model będzie dla Ciebie odpowiedni, a jeśli damskie kolczyki i łańcuszki - zupełnie inny.
 2. Ocenić system dostępu. Jeśli nie potrzebujesz mechanizmu zamykającego i nie zamierzasz zamykać pudełka na klucz, wybierz szkatułkę z magnesami. Jeśli jest na odwrót, upewnij się, że zamek jest mocny i dobrej jakości, i że możesz na nim polegać w kwestii bezpieczeństwa Twojej biżuterii.
 3. Dopasuj rozmiar elementu do swoich potrzeb. Najlepiej jest zastanowić się wcześniej, gdzie umieścisz swoją miniaturową skrzynię skarbów, czy zabierzesz ją w podróż, czy też zamierzasz używać jej jako pojemnika w podróży. Jeśli szukasz walizki podróżnej, pamiętaj, że powinna być ona kompaktowa. Jeśli nie planujesz zabierać trumny w podróż, możesz pozwolić sobie na coś większego.
 4. Zastanów się, jaki typ organizera masz w środku. Czy jest to dla Ciebie poręczne? Czy nadaje się do przechowywania biżuterii? Idealnie byłoby, gdyby budka była obita aksamitem lub innym miękkim, puszystym materiałem.
 5. Oceń, czy design pudełka pasuje do Twojego pokoju. Coś w projekcie musi pasować do wystroju pomieszczenia - kolor lub odcień, faktura, wzór, styl - cokolwiek. W przeciwnym razie skrzynia skarbów zamieni się w niewielką, ale bardzo zauważalną plamkę, która będzie dysonować z wnętrzem i drażnić oko.

Jak widać, jest to dość skomplikowane, ale też bardzo proste. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, według jakich kryteriów oceniać pudełko na biżuterię. A reszta to kwestia minuty - nie więcej. A jeśli przeczytałeś ten artykuł, zrobiłeś wszystko, co powinieneś zrobić. Pozostaje tylko zajrzeć do katalogu największego w kraju sklepu internetowego z biżuterią i wyjść stamtąd z zakupem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz