Post

Ceramika: nowe słowo w biżuterii

Nowe rozwiązania w jubilerstwie: biżuteria ceramiczna, która przyciąga wzrok i wzbudza prawdziwe zainteresowanie

Kiedy myślisz o ceramice, w pierwszej kolejności przychodzą Ci na myśl naczynia, kafelki lub eleganckie statuetki. Ale nie tylko wnętrza są wykonane z tego materiału. Zwykła glina jest teraz cennym materiałem - używa się jej również do wyrobu szlachetnej biżuterii. Ta glina nie jest jednak zwyczajna. Równie wyjątkowe są osoby, które wolą biżuterię ceramiczną od standardowej biżuterii wykonanej ze złota, srebra i kamieni półszlachetnych.

Ceramika nie jest dla osób wyznaczających trendy. Noszą je trendsetterki, osoby odważne i błyskotliwe, które nie zadowalają się tradycyjnymi rozwiązaniami i szukają czegoś nowego, czegoś co podkreśli ich indywidualność i nie pozostawi ich stylu niezauważonym przez innych. Szeroki asortyment towarów prezentowany jest w katalogu na stronach GOLD.UA.

Jak produkować ceramikę jubilerską

Ten, kto nie zetknął się z biżuterią ceramiczną, myli się sądząc, że wyroby te są kruche i należy je nosić ostrożnie. Jednak skład ceramiki jubilerskiej nie jest taki sam jak ceramiki używanej do produkcji naczyń kuchennych czy innych przedmiotów codziennego użytku. Jest on wykonany z zaawansowanych technologicznie surowców na bazie nieorganicznych materiałów niemetalicznych. Są one mielone, zagęszczane, kształtowane i wypalane w piecu w temperaturze 1600 °C. Tam ceramika jest utleniana, dzięki czemu uzyskuje się twardy materiał.

Po poddaniu materiału obróbce termicznej, jest on wykorzystywany do produkcji biżuterii poprzez cięcie do określonych rozmiarów, szlifowanie i polerowanie. Materiał poddawany jest 30-stopniowej obróbce, w wyniku której uzyskuje się gładką, błyszczącą powierzchnię, która przy odpowiedniej pielęgnacji nie traci swojego szlachetnego połysku i nieskazitelnego wyglądu przez dziesiątki lat.

Cechy charakterystyczne biżuterii ceramicznej

Biżuteria ceramiczna zazwyczaj nie powoduje alergii ani podrażnień. Ceramika jest lekkim materiałem, co oznacza, że możesz wybrać masywne kolczyki i nie musisz się martwić, że będą Ci ściągać płatki uszu. Jest to praktyczny i trwały materiał, na który trzeba uważać, aby nie powstały na nim zarysowania, otarcia czy odpryski. Kruchość ceramiki jest zwodnicza, metal pod tym względem przegrywa. Podczas procesu wypalania na obrabianym przedmiocie tworzy się mocna warstwa ochronna. W skali Mohsa (skala twardości) materiał ten uzyskał 9 punktów na 10. Taka twardość jest porównywalna z twardością kryształu szafiru.

Co nosić i z czym łączyć ceramiczną biżuterię

Biżuteria ceramiczna jest charakterystyczna, pełna wdzięku i elegancji. Jest też szeroki wybór: pierścionki, bransoletki, kolczyki, naszyjniki, wisiorki i zegarki. Bardzo często wykonywane są z białej lub czarnej ceramiki, ale można użyć dowolnego barwnika, a jubilerzy mają nieograniczone możliwości tworzenia biżuterii.

Łączą ten materiał z złotem i srebrem. Stylowa i elegancka ceramika staje się doskonałym tłem do wyeksponowania luksusu klejnotów.

Wśród tego rodzaju biżuterii z łatwością można znaleźć dodatek na co dzień, do pracy czy na uroczyste okazje.

Decydując się na ceramiczny element biżuterii, weź pod uwagę poniższe zasady:

  • Komplementarność biżuterii. Nie zawsze jest możliwość kupienia całego kompletu, dlatego aby biżuteria z różnych kolekcji pasowała do siebie, zacznij od zakupu kolczyków, a następnie dobierz do nich pierścionki, bransoletki, naszyjniki.

Należy przy tym pamiętać, aby nie łączyć kamieni o różnych kolorach. Jeśli kolczyki mają kilka małych elementów lub przeciwnie, jeden duży kamień, reszta biżuterii powinna powtarzać ten styl. Na jednym ramieniu można nosić tylko dwa pierścienie, z których tylko jeden może być najjaśniejszy.

  • Wiek. Młode dziewczyny mogą nosić lekką i delikatną biżuterię. Dla tych samych, produkty w postaci kwiatów, owadów i innych przedstawicieli fauny, serca, kokardy, gwiazdy, półksiężyce.

Na paniach w sile wieku taka biżuteria będzie wyglądała nie na miejscu. Styliści polecają im zwrócić uwagę na dużą i masywną biżuterię oraz ciemną ceramikę.

  • Szafa. Czarno-biała klasyka ceramiczna nadaje się do każdego stylu. Ale w przypadku produktów kolorowych trzeba być bardziej ostrożnym.

Błękitna biżuteria będzie dobrze komponować się z niebiesko-zielonymi ubraniami. Szaro-niebieskie i inne chłodne odcienie, a także zielono-żółte kolory będą wyglądać organicznie z beżowymi, brązowymi i pomarańczowymi elementami garderoby. Szare stroje można pięknie uzupełnić ciemnoczerwoną i zieloną biżuterią.

Masywne bransolety, pierścionki, kolczyki i wisiorki łączone są z ubraniami o prostym kroju z gładkich tkanin bez ozdób. Naszyjniki i kolie wymagają otwartego dekoltu. Lakoniczny wisiorek na długim cienkim łańcuszku dopełni wizerunek z golfem lub sukienką z cienkiej dzianiny.

  • Rodzaj koloru. Brunetki i kobiety o brązowych włosach będą pasowały do czarnej ceramiki. Kobiety o takim wyglądzie mogą śmiało wybierać ciemne kolczyki i naszyjniki. Blondwłose młode damy, które kochają kolor czarny, powinny wybrać skromnej wielkości wisiorek na długim łańcuszku, pierścionek lub cienką bransoletkę, najważniejsze, aby ciemna biżuteria znajdowała się w pewnej odległości od twarzy. Bieli i pastelowe odcienie biżuterii pasują każdemu.
  • Rysunek. Zasada przeciwieństw nie może być tu zastosowana. Luksusowe panie docenią masywną biżuterię, a delikatne linie tylko podkreślą ich kształty.

Eleganckim kobietom zaleca się wybór równie dyskretnej biżuterii. Duże kolczyki, naszyjniki, bransoletki podkreślą ich smukłość: w tym przypadku zarówno biżuteria, jak i jej właścicielka "stracą". Korzystnie jest łączyć długie łańcuszki na szyję z krótkimi. Ale nieporęczne wisiorki i wielopoziomowe naszyjniki mogą przedstawiać łabędzią szyję w niekorzystnym świetle. Właścicielki krótkiej szyi, szerokich ramion i obfitego biustu powinny ograniczyć się do smukłych długich łańcuszków i wytwornych wisiorków.

Pielęgnacja biżuterii

Jeśli chcesz, aby Twoja biżuteria ceramiczna lśniła i zachowała swój połysk, noś ją po zakończeniu wszystkich zabiegów upiększających: nałóż krem lub balsam na dłonie, szyję i dekolt, użyj perfum i wypoleruj włosy. Produkty te nie zepsują ceramiki, ale stworzą na jej powierzchni tymczasowy film, który sprawi, że biżuteria będzie wyglądała matowo i nieestetycznie, a po jego usunięciu trzeba będzie ją wyczyścić.

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu detergentów, past i żeli do prania, czyszczenia i zmywania. Te ostre środki chemiczne mogą uszkodzić lub odbarwić wierzchnią warstwę ceramiki.

Biżuterię należy czyścić za pomocą niestrzępiącej się szmatki, która najpierw jest wilgotna, a następnie sucha, np. z mikrofibry.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz